Оние кои го пробале велат дека оваа каша навистина помага – на интернет се појави рускиот рецепт за каша која ги раствора тромбовите..

Им се препорачува на сите кои имаат проблеми со воспаление на површински вени и кои патат од проширени вени.

Потребни состојки:

250 г лук
15 лимони

Постапка:

Лукот излупете го и ставете го во блендер или сомелете го во машина.

Лимоните кои треба да бидат непрскани, исто така сомелете ги, па измешајте ги заедно со лукот.

Добро измиксајте за да добиете изедначена смеса, која ќе ја складирате во стаклена тегла. Теглата не ја затворајте со капак, туку прекријте ја со газа.

Пијте еднаш дневно по една супена лажица од оваа мешавина со чаша топла вода. Чувајте во фрижидер и консумирајте редовно.