Феноменално домашно тоблероне за 15 минути

Многу брзо и едноставно!

Потребни состојки:

250 г путер или маргарин
3 јајца
300 г шеќер
200 г чоколадо
2 лажици какао во прав
100 г пржен сусам
100 г сечкани, пржени, несолени кикирики
200 г мелени бисквити
100 г чоколадо за глазура
неколку капки масло

Постапка:

Путерот растопете го на тивок оган.

Loading...

Јајцата изматете ги со шеќерот па додадете ги во путерот.

Гответе на тивко додека да се растопи шеќерот, па додадете какао, чоколадо, и полека мешајќи додадете кикирики, бисквити и сусам кои претходно сте ги измешале заедно.

Во калап намастен со неколку капки масло истурете ја топлата смесата.

Почекајте да се стврдне, па ставете чоколадна глазура.

Сечете на парчиња и послужете со кафенце или чај.

Loading...