Загорувањето на маснотиите е неизбежна појава со која видно се огрдуваат садовите, а нејзиното отстранување, па дури и со помош на скапите детергенти, не е секогаш лесно.

Меѓутоа, постои еден проверен рецепт за ваквите случаи. Само две состојки ви се потребни за приготвување на оваа чудо-паста.

Освен загорените маснотии на садовите, со неа можете да чистите апсолутно се’ во вашата кујна – шпорет, рерна, лонци од нерѓосувачки челик, шерпи, па дури и белите рачки на шпоретот.

Оваа домашна паста е апсолутно безбедна, а се приготвува за само неколку секунди. Рецептот е многу едноставен.

Бидејќи, се’ што е генијално, всушност е многу едноставно и достапно, на дофат.робови ќе бидат чисти!

– Подготовка:

ПАСТА ЗА ЧИСТЕЊЕ.РЕЦЕПТ:

За нејзино приготвување ќе ви биде потребен 3% хидроген (кој можете да го купите во аптека).

Во една чинија ставете ¼ чаша сода бикарбона и додадете хидроген. Мешајте. Додавајте толку, за да добиете хомогена смеса –паста.

Многу е едноставно, но ќе добиете моќно средство во борбата против загорените маснотии и нечистотија.

КАКО СЕ КОРИСТИ:

Ако сакате да ја исперете загорената маснотија од шерпата, тавчињата или тепсијата – само нанесете од пастата на проблематичните површини, и оставете да делува околу 30-тина минути.

Потоа исплакнете ја кората која се создала, а заедно со неа и нечистотијата. Повеќе нема потреба од мачно триење!

На садовите од нерѓосувачки челик, оваа паста им го враќа првобитниот сјај. Нанесете од пастата со сунѓер и добро исчистете. Исплакнете. Лесно!

Со оваа паста можете да го чистите шпоретот, рерната, па дури и белите рачки од шпоретот.

Нанесете помала количина од пастата на сунѓер или стара четка за заби и протријте. И тоа е тоа!

Пробајте со оваа паста да ги исчистите плочките во кујна или купатило, лавабото, вратата од туш-кабината…

Ќе бидете задоволни. Брзо, едноставно и безбедно!