Потребни состојки:

4 јајца

50 г пармезан

350 г компир

200 г шунка

200 г кашкавал

Сол, црн пипер

Постапка:

Во еден сад ставете јајца, прстофат сол, црн пипер и пармезан, а потоа матете додека да добиете изедначена смеса. Изрендајте го компирот, па истурете ја смесата од јајца и промешајте.

Плехот обложете го со хартија за печење, истурете ја смесата и печете на 180 степени околу 30 минути. На добиената кора наредете шунка сечкана на листови, прекријте со листови кашкавал, а потоа свиткајте ја кората како палачинка. Штрудлата обложена со хартија за печење печете ја уште 10 минути на 180 степени.

Видео:

At the end you will be so happy! Here's why 🙂 http://cooki.st/dRLvv

Публикувахте от Cookist в Вторник, 3 октомври 2017 г.