Габични заболувања на ноктите се многу чести, а најмногу се јавуваат на прстите на нозете. Многу луѓе дури и не знаат дека го имаат овој проблем затоа што инфекцијата ја на-паѓа внатрешната страна на плочата на ноктите, па затоа ште-тата, барем на почетокот е речиси невидлива.

Подоцна, заболениот нокт ја менува бојата, станува задебелен и почнува да се витка, да не расте правилно што е сигнал дека инфекцијата се проширила. Влагата и топлината влијаат на брзиот развој на инфекцијата (долгорочно носење чевли, неправилна и несоодветна хигиена на нозете), така што габата брзо се шири и целосно го уни-штува ноктот за само неколку месеци.

Покрај естетскиот, ова може да биде многу сериозен здравствен проблем, особено во случај на дијабетес и ослабен имунитет. Кај пациенти со дијабетес, циркулацијата во стапалата со текот на времето станува полоша, така што релативно малото воспаление доведува до компликации во форма на отворени ра-ни кои тешко се лекуваат.

Причини за инфекција

Инфекциите на ноктите на раката или стапалото во медицинската терминологија се нарекуваат онихомикоза. Иако се многу почести на стапалата, може да се појават и на ноктите на рацете, особено поради лошата хигиена, изложеност на силни хемиски детергенти, по непрофесионален маникир или поради долгорочно носење вештачки нокти.

Габични инфекции се почести кај постарите луѓе, бидејќи по четириесетите години, ноктите растат побавно и се помалку отпорни на инфекции. Ноктите на нозете се изложени на поголем ризик од габична инфекција ако стапалата се препотуваат, особено ако се носат чорапи и чевли што спречуваат вентилација на воздухот и не ја апсорбираат потта.

Причините можат да бидат разни видови на габи, дури и многу упорната кандида. Овие инфекции се третираат со антибиотици, а природните билни препарати се значајна помош и во третманот и во превенцијата.

Симптоми и третман

Кога ноктот станува жолт, белузлав или зелено – кафеав, инфекцијата веќе зафатила поголем дел и треба веднаш да се реагира. Во оваа фаза, покрај антибиотици, потребно е да се користат топли бањи и лосиони против габи.

По дваесет минути пареење на стапалата во топла бања, потребно е да ги исечете ноктите што е можно поблиску до изворот на инфекцијата, а потоа повторно да ги пареете нозете десет минути.

Потоа стапалата мора добро да се исушат, а заболените нокти и кожата околу нив треба да се намачкаат со лосион базиран на чајно дрво и рицинусово масло. Најдобро е да го направите ова со парче памучна вата за да ја задржите течноста на критично место што е можно подолго.

Облоги од лук, ѓумбир и масло од чајно дрво, исто така делуваат одлично и ефикасно. Во напредната фаза на болеста, ноктот станува задебелен, искривен и кршлив, а парчиња изу-мрено ткиво се собираат под здравата површина, така што плочата почнува да се одделува.

Оваа непријатна и б олна состојба може да се олесни со секојдневни бањи и третмани со лосиони засновани на чајно дрво и жалфија. Бањите ќе ги исчистат стапалата и ќе ја омекнат кожата и ноктите, додека лосионите ќе ја дезинфицираат воспалената област.

Превенција

Единствената вистинска превенција против габични инфекции на ноктите е добра хигиена. За ноктите да бидат здрави, тие мора да бидат суви и чисти. Затоа, потребно е темелно да се исушат стапалата по капењето, особено помеѓу прстите.

Луѓето чии нозе претерано се потат мора често да ги менуваат чорапите и да користат препарати и бањи против потење на стапалата. Се препорачува да носите гумени ракавици при миење садови за да ги заштитите рацете од вода и детергенти.

Ракавиците треба да се свртат помеѓу двете употреби за да се исушат нивните внатрешни страни. Исто така, ноктите не треба да бидат предолго под лак и не е препорачливо да носите вештачки нокти подолго време, бидејќи плочата на ноктот слабее, станува кршлива и подложна на инфекции.

Секоја втора вечер, натопете ги ноктите на рацете и нозете во топла бања и чувајте ги во неа околу дваесетина минути, а потоа премачкајте ги со тинктура базирана на масло од чајно дрво.

Билки кои помагаат при габични инфекции на ноктите

Маслото од чајно дрво е докажано средство за бор-ба против габични инфекции на ноктите, а за поголема ефикасност може да се комбинира со други растенија. Лукот е добро познат антисептик и прв на списокот на борци против сите габични инфекции.

Ѓумбирот има корисен и смирувачки ефект врз сите видови на инфекции, а неговиот ефект се подобрува ако во топла бања направена од ова растение се додадат оригано и жалфија.

Камилицата е добро познат антифунгален агенс кој го смирува воспалението и го обновува ткивото. Често се комбинира со сладок корен. Бањата со овие билки го олеснува воспалението и обезбедува подобра дренажа.

Рецепти – медицинска бања против габични инфекции

I: Добро промешајте една лажица ѓумбир, камилица, сладок корен, оригано и жалфија, а потоа прелијте со 1,5 литри врела вода. Почекајте десет минути додека бањата се олади и натопете ги нозете во неа. По 20 минути, добро исушете ги стапалата и премачкајте ги ноктите и врвовите на прстите со масло од чајно дрво.

II: Сварете четири лажици млади лисја од бреза во 3 литри вода неколку минути по зовривање на водата. Изладете го чајот и додајте лажица сода бикарбона. Добро промешајте и држете ги нозете во оваа течност 20 минути.

III: Сварете осум лажици сечкана кора од даб во еден литар вода околу 15 минути по зовривањето. Потоа процедете го чајот и потопете ги нозете во него 20 минути.

IV: Додајте 25 капки масло од чајно дрво и 10 капки масло од лаванда во мешавина од 100 мл ал-кохол и 25 мл глицерин. Протресете добро и чувајте на темно место. Нанесете го лосионот на ноктите секој ден со парче памучна волна.

V: Истурете 50 г лисја од жалфија во 300 мл ал-кохол (70%), промешајте добро, затворете и оставете на темно место две недели. Потоа прелијте во чисто шише и додајте 60 капки масло од чајно дрво. Измијте ги нозете, добро исушете и нанесете го лосионот секоја вечер пред спиење.

VI: Измешајте 20 мл сончогледово и рицинусово масло и додајте 5 капки витамин АД и 4 капки јод. Измијте ги нозете со благ сапун, исушете ги добро, нанесете од смесата и добро тријте во кожата околу ноктите.

VII: Излупете чешне лук и ситно исечкајте го. Потоа додајте лажичка ситно рендан корен од ѓумбир, 5 капки масло од чајно дрво и добро измешајте.

Кога ќе се формира густа паста, нанесете ја на погодениот нокт, завиткајте со памучна крпа и држете два часа. Оваа облога е ефикасна во почетната фаза на инфекција и не треба да се користи во случај на б олно воспаление кога почнува да се одделува од ноктевата плоча.

Регенерација на ноктите

Сок од лимон измешан со јаболков оцет, сок од црна и црвена рибизла ги зајакнува ноктите и има благ антисептички ефект. Оваа мешавина треба да се става на ноктите еднаш на ден.

Ноктите кои станале кршливи поради габична инфекција  најлесно се обновуваат со мешавина од јајца и восок. Измешајте тврдо варени жолчки и 5 г пчелин восок и растопете се во пластичен сад. Тријте ги ноктите со оваа смеса. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска