Со секоја чинија паѓа шеќерот…Овој рецепт за супа е вистинско богатство…

Дали барате вкусен и хранлив начин да го контролирате нивото на шеќер во крвта? Овој едноставен рецепт за супа од зеленчук не само што има одличен вкус, туку нуди и бројни здравствени придобивки.

Благодарение на нискиот гликемиски индекс и високата содржина на влакна, оваа супа помага да се спречи скокот на шеќерот во крвта. Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

2 компири
1 голем морков
1 црвена пиперка
1 зелка
2 стебленца целер
1 главица кромид
сол и црн пипер по вкус
магдонос и босилек

ПОСТАПКА:

1.Во тенџере со 2 литри вода сипете ги компирите исечени на коцки со големина на залак. Оставете да зоврие на умерена температура.

2.Потоа додајте го ренданиот морков, па сите останати намирници една по една.

3.Зелката ситно исечкајте ја, како и целерот, па посолете и зачинете по вкус. Динстајте под капак 10-тина минути.

4.Потоа додајте го сечканиот целер, а некаде при крај додајте ја и црвената пиперка исечкана на ситни коцкички, а потоа и зелените билки како магдонос и босилек.

5.Оставете да крчка уште 5 минути под капак и вашата вкусна и витамнинска супа е подготвена за послужување. Постапката погледнете ја ОВДЕ.