Се покажало дека рибиното масло, кое може да се купи без рецепт во која било аптека, ефикасно помага во борбата против брчките.

За да го постигнете саканиот ефект, потребно е само да го втриете во лицето. Англичанката Клер Голдвин решила да провери колку е ефикасен овој метод.

Го извлекувала рибиното масло од капсулите што ги купила во обична аптека. Клер забележала дека производите кои претходно ги ставала на нејзиното лице не мирисаат толку лошо.

Сепак, таа била љубопитна и одлучила да открие дали тврдењата на многу нутриционисти и автори на разни форуми за својствата на рибиното масло се навистина точни.

Се верува дека токму рибиното масло ја крие добро чуваната тајна на младоста и дека масажата со оваа супстанца навистина ја продолжува младоста на кожата, бидејќи рибиното масло е богато со витамини и масни киселини.

Клер започнала да нанесува рибино масло на лицето наутро по туширањето. Истото го повторувала и пред спиење, по темелно чистење на кожата. Како додаток земала по една капсула дневно.

Пред да започне со експериментот, таа го скенирала своето лице со посебен уред кој ги мери брчките и другите дефекти на кожата. Во тоа и помогнале специјалисти од една лондонска клиника.

Рибиното масло имало силен мирис и Клер се плашела дека нејзиниот сопруг едноставно ќе побегне од дома. Но сепак била упорна и решила да го спроведе експериментот до крај.

Првите два дена немало промени и петтиот ден започнало лупењето во пределот на брадата. Една недела подоцна, луѓето почнале да и кажуваат колку блескава станала нејзината кожа. Никој не се пожалил на мирисот – Британците се добро воспитан свет.

По еден месец редовно аплицирање, Клер се обратила до клиниката за да ги утврди резултатите. Излегло дека маските од рибино масло има причина зошто се толку фалени.

Кожата и била многу помазна, значително и се подобрил тонот на лицето, а брчките околу очите биле помалку изразени. Таа самата забележала дека нејзиниот тен се подобрил.

Навистина, забележала мало црвенило околу носот, но исчезнувањето на брчките вредел за овој мал минус. Специјалистите потврдиле дека таа сега изгледа пет години помладо. НАПОМЕНА: Пред примена советувајте се со козметичар или лекар.

За повеќе корисни содржини заследете ја NMD.mk, лајкнете ја и споделете ја нашата страница. Следно прочитајте: „Рибино масло: Најдоброто средство против брчки, еве како се користи“ – ОВДЕ.

Рибино масло: Најдоброто средство против брчки, еве како се користи