Со овој древен лек се исфрлаат сите отрови, бактериски токсини и други токсични материи од организмот

Лековитите својства на јагленот се базарираат на неговата извонредна способност да се врзува за бактериските токсини и другите токсични материи кои се внеле во организмот, или пак се производ на метаболичките процеси.

КАКО СЕ ДОБИВА ЈАГЛЕНОТ?

Растителниот јаглен се добива со согорување на дрвото, а процесот е прекинат токму во фазата кога е целосно вжарено.

За добивање јаглен се користи дрво од еукалиптус, липа, орев, цреша, јаболко или некое друго дрво.

Loading...

Јагленот може да се создаде, ако жарот се стави во некој сад и херметички се затвори, или пак ако се покрие со лимена плоча и се покрие со земја. На овој начин се добива т.н. активен јаглен, кој потоа треба да се истолчи во аван или да се смеле во мелница за кафе. Колку е поситно смелен јагленот, толку е поделотворен.

ОРАЛНА УПОТРЕБА:

Активниот јаглен се пие при: непријатен здив, чир на желудник, воспаление на цревата, проблеми со дигестивниот тракт, колитис, жолтица, канцер и труење.

Употреба:

1-2 супени лажици јаглен во прав, разматен во малку вода, се пие 2-3 пати дневно, пред јадење.

За деца: течноста се подготвува од вечер да отстои, а следниот ден се пие течноста без талогот.

НАДВОРЕШНА УПОТРЕБА:

Во вид на облоги, се користи при: рани, убоди од инсекти, целулит, поткожен чир, абдоминални болки, разни воспалителни процеси, повреди на зглобови, екзема и др.

Облога од јаглен во прав и ленено брашно

Лененото семе се меле и се добива брашно, кое потоа се меша со јагленот во прав во еднакви делови (1:1). На една лажица од мешавината се додаваат три лажици вода (1:3). Течноста се става на среден оган, па се готви со постојано мешање се додека смесата не стане леплива. Се нанесува на повеќеслојна газа, се покрива со пластична фолија а одозгора со крпа; се фиксира со завој, и се држи од 1-8 часа. По отстранувањето на облогата, местото се трие со крпа натопена во алкохол.

Паста за ревматични и повредени зглобови, артритис

Се прави паста од јаглен во прав и чај од лута црвена пиперка (2 лажички пиперка во прав со 250 мл врела вода, да отстои 5 мин). Се нанесува пастата (со дебелина од 5-6 мл) на неколкуслојна газа. Врз облогата се завиткува пластична фолија, и одозгора се става крпа, или волнен материјал, па се фиксира со завој.

Облогата треба да стои 1-8 часа. Кога ќе се отстрани, кожата треба да се трие со крпа натопена во алкохол.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Јагленот ако се става врз отворена рана, може да ја обои кожата и делува како средство за тетовирање.

Јагленот може да се употреби како освежувач и прочистувач на просторија, фрижидер, садови и др.

Loading...