Фото и рецепт: Тања

За сите љубители на сникерс вкусот, овие точиња многу ќе им се допаднат!

Потребни состојки:

300 г шеќер
100 мл вода
125 г маргарин
200 г мелени бисквити
200 г мелени бисквити

и уште:

100 г чоколадо
20 г маргарин
3 лажици масло
200 г сечкани кикирики

Постапка:

Сварете го шеќерот со водата, па додека е врел сирупот додадете го маргаринот.

Мешајте за да се растопи, па потоа додадете ги бисквитите и кикириките. Оставете ја смесата да излади.

Од изладената смеса правете топчиња со големина по ваш избор. Потоа натопувајте ги во глазурата од чоколадо, а веднаш потоа во кикириките.

За глазура: Чоколадото со маргаринот и маслото растопете ги на многу тивка температура или на пареа и мешајте додека да се растопат и изедначат состојките.

Фото и рецепт: Тања