Како што се чини, непредвидливото време продолжува да нè изненадува со неговите промени, а докторите предупредуваат особено да бидат внимателни сите со хронични болести поврзани со кардиоваскуларниот систем и оние кои се особено погодени со температурните разлики и промените во притисокот.
NMD.mk

Според cтpyчните лица, несомнено човечкото тело знае како да се прилагоди на промените, но ваквите нагли и драстични временски промени во температурите се предизвик за сите нас, не само за лицата со кардиоваскуларни болести.

NMD.mk
Честите промени во атмосферскот притисок, како последица на климатските промени, несомнено се одразуваат и кај луѓето. Тоа е највидливо кај кардиоваскуларниот притисок, процесот на дишeње, особено кај acтматичарите, xpоничната опcтруктивна болест и кардиоваскуларни заболувања.

NMD.mk
Метеорологот Славчо Поповски прогнозираше дека според метеоролошките анализи, нè очекува топла есен. Тој истакна дека иако претпаднето денот може да биде сочнев и топол, сепак, попладнето во овој период е нестабилен, врнежлив и значително посвеж и тоа поради влијанието на висински циклон и на влажна и нестабилна воздушна маса.

NMD.mk
Според моменталните анализи со кои располагаат, се очекува т.н.„индиско лето“, односно натпросечни високи температури, но и денови со невремиња и пониски температури. „На вакви временски непогоди какви што имаме деновиве треба да се навикнеме. Тие ќе бидат и многу посилни за жал во следните години“, вели Поповски.

NMD.mk
За вечерва и во текот на ноќта, тој повторно најави поголема нестабилност и услови за ново невреме. „Во текот на денешниот ден и утре преку ден времето ќе биде стабилно и суво со многу повеќе сонце, додека утре навечер и во текот на ноќта кон понеделник ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

NMD.mk
Локално ќе има услови за појава на краткотрајно НЕВРЕМЕ. Потоа во текот на следната седмица времето ќе биде претежно стабилно и суво и со многу повеќе сонце. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 28 степени“, објасни метопрогнозерот Славчо Попоски.

NMD.mk
NMD.mk