Што сè може обичниот хидроген да направи за здравјето и чистотата: Сите негови примени

Покрај неверојатното лековито дејство, водород пероксидот (познат како хидроген) можете да го користите на различни начини во вашиот дом. Употребата на ова супер соединение ги олеснува домашните работи и може да ви го направи животот подобар. Овој евтин препарат е помеѓу најдобрите средства за дезинфекција.

Водород пероксид е нестабилно соединение на водород и кислород. Тоа е безбојна течност слична на водата. Водород пероксид е слаба киселина и има силни оксидирачки својства, поради што може да се користи како oбелувач. Благодарение на неговите оксидирачки својства, можете ефикасно да го користите против бактерии, вируси, спори и габи, одличен е за дезинфекција.

Го чисти телото, силен антиоксиданс, ги ели-минира апоксичните состојби (без кислород) и со тоа го спречува размножувањето на клетките на paкот. Се препорачува во случај на разни состојби и сите видови на болести.

За надворешна употреба, можете да го користите како облога, за триење или размачкување на проблематична кожа. Без оглед за што станува збор: меланом, псоријаза, габички, бpaда-вици, paни, воспалени непца непца, црнки, брчки..

За внатрешна употреба, најдобро е прво да побарате мислење од вашиот лекар. Се зема како терапија од една до максимум 20 капки на 100 мл вода, се пие 3 пати на ден.

Исплакнете ја устата со водород пероксид за подобра хигиена на усната шуплина

Ако сакате да го спречите лошиот здив, водород пероксид е одличен за плакнење на устата, ја дезинфицира усната шуплина, y бива лоши бактерии во устата и го освежува здивот.

Доволно е половина минута плакнење за ефикасно отстранување на лошиот здив од устата. Можеби ќе ве изненади колку е ефикасно, но едно плакнење ќе го реши проблемот со лошиот здив. Не е добро да се користи премногу и предолго затоа што може да ги y ништи и добрите бактерии.

Друга голема предност е што водород пероксидот ги обелува забите. Резултатите се видливи речиси веднаш. Со примена на овој тип на миење на устата еднаш неделно, се постигнува светла насмевка.

Направете своја паста за заби

Можете да користите сода бикарбона само за да направите паста, а за да ја направите уште поефикасна, измешајте ја со хидроген. Ставете 3% хидроген и неколку лажички сода бикарбона додека да добиета густа паста.

Можете исто така да ги дезинфицирате четките за заби со оваа моќна алатка. Истурете неколку капки водород пероксид на четката. Ова ќе помогне да се уни-штат бактериите, со што се намалува можноста тие да се вратат во устата.

Како се користи за плакнење на ушите

Можете да користите водород пероксид за ушите во случај на воспаление. Се разбира, не секоја инфекција на увото може да се излечи на овој начин, ако е акутна, се препорачува да се консултирате со лекар.

Водород пероксид за плакнење на ушите едноставно се нанесува во увото. Потребни се неколку капки откако претходно сте ставиле 1-2 капки маслиново масло. Главата треба да се држи свртена на спротивната страна приближно една минута. Потоа свртете се на страната на болното уво и оставете течноста да се излее. Луѓето со оштетување на тапанчето не треба да користат хидроген.

воспаление на средно уво

Како да користите водород пероксид за коса и лице

За постепено осветлување на бојата, можете да нанесете водород пероксид на вашата коса на следниот начин. Во едно шише (по можност со пумпа), измешајте три проценти хидроген со вода во иста количина.

Испрскајте ја косата со оваа мешавина, потребно е да се распореди рамномерно по должината на косата со помош на чешел. Почекајте добро да се исуши. Со редовна употреба, косата станува посветла.

Нега на лице и нокти

Користејќи мала количина на хидроген пероксид против акни, се забрзува процесот на нивно лекување. Ги у-ништува несаканите бактерии и ја чисти кожата. Во никој случај не треба да претерувате со негово користење. Користете го само еднаш месечно. Прекумерната употреба исто така може да ги у-ништи добрите бактерии.

Доколку сакате да ги избелите ноктите, натопете три процентен хидроген на памук и притиснете на ноктот. Благодарение на ова, вашите нокти ќе бидат посветли и поубави.

Ги отстранува габичните инфекции од ноктите

Ако сте уморни од бор-бата против габите и чешањето што тие го предизвикуваат, пробајте го овој моќен лек. Бидејќи има и антифугални ефекти, може успешно да ги елиминира габичните инфекции на стапалата.

Измешајте вода со 3% хидроген во сооднос 1:1 и ставете на заразената нога во овој раствор да отстои половина час. На овој начин може да се користи и за омекнување на твдата кожа.

Ефикасно средство за дезинфекција на ра-ни

Една од најпознатите употреби на хидрогенот е за чистење и дезинфекција. Трипроцентниот раствор достапен во аптеките е директно употреблив за чистење на помали ра-ни. Запира мало кр-вавење и може да помогне во спречување на инфекција.

За ра-ни најдобро се користи само еднаш. Ако премногу често ги стерилизираме повредите, тогаш тоа го спречува функционирањето на добрите бактерии кои помагаат во заздравување. За посериозни посе-котини или чирови, се користи посилен раствор од 6%.

Детоксикација на телото

Направете си освежителна бања за детоксикација на телото. Ако сакате да ги отстраните ток-сините од вашето тело, додајте 3% хидроген пероксид во бањата минимум 2 литри вода. Препорачливо е да лежите половина час во бањата. Овој метод помага при настинка и ги у-ништува бактериите.

Моќно средство за дезинфекција во домаќинството

За дезинфекција и во домаќинството. Може да биде корисно за спречување на ширење на инфекција. Користејќи го, површините стануваат беспрекорно чисти. Бањата, кујната или некоја друга површина во куќата може брзо и лесно да се дезинфицираат со хидроген пероксид.

Измешајте го со вода во еднакви пропорции, а потоа истурете го во шише со пумпа. Нанесете директно на површината што сакате да ја исчистите, а потоа избришете ја со сунѓер.

Исчистете ги ретровизорите со него

Хидрогенот е одлична алатка за отстранување на дамките од огледалата. Едноставно напрскајте хидроген пероксид и избришете со крпа.

Добар е и за дезинфекција на тоалетот

Истурете половина чаша хидроген пероксид во тоалетната шолја. Оставете да отстои 20 минути, а потоа исчистете го со четка и исплакнете. Вака ја дезинфицирате четката за чистење на тоалетот.

Исчистете ги плочките со хидроген пероксид

Хидроген пероксид помага при у-ништување на мувлата и ги прави плочките повторно сјајни. Измешајте хидроген со брашно и направете паста. Нанесете го директно на плочките и покријте со фолија. Оставете да отстои преку ноќ, и измијте ги следното утро добро, тие ќе бидат убави и сјајни како да сте купиле нови.

Хидрогенот е корисен за чистење на целата куќа. Таблата за сечкање во кујната е едно од местата каде што бактериите лесно се размножуваат, особено ако ја користите за сечење месо. Еве што треба да направите: Исплакнете ја таблата за сечкање по употреба, а потоа испрскајте ја со хидроген пероксид.

Помага во отстранување на тврдите остатоци од изгорена храна

Сода бикарбона со водород пероксид е вистинска магична паста. Избришете на местата каде што има тврдокорни дамки и оставете да отстои неколку минути, а потоа исплакнете со топла вода.

Дезинфицирајте ги сунѓерите и крпите за садови, бидејќи тие можат да бидат места каде што се кријат многу бактерии. Потопете ги во 3% водород пероксид, или само испрскајте ги со него. На овој начин ќе бидат чисти и ќе им се продолжи рокот на траење.

Исчистете го фрижидерот со хидроген. Само избришете ја внатрешноста на фрижидерот со него. На овој начин се отстрануваат непријатните мириси и тврдокорните дамки.

Овој моќен лек е достапен во аптеките во различни концентрации. 30% хидроген пероксид ја оште-тува кожата. Најчесто се користи хидроген пероксид 3%.

Мерки на претпазливост и несакани ефекти

Неговите недостатоци се тоа што може да биде ште-тен за кожата. Без оглед на неговите антибактериски и антисептички својства, тој го оште-тува чувствителното ткиво и го попречува процесот на лекување.

Можете лесно да проверите дали 3% хидроген е чист. Ставете капка хидроген во чаша вода и оставете да отстои на сонце еден час. Ако водата се претвори во жолтеникава, тоа е знак дека има стабилизатори во него. Ако водата остане чиста, тогаш тоа значи дека е чист хидроген.

Мора да бидете внимателни со неговата употреба, па затоа пред да го користите за медицински цели, најдобро е да се консултирате со вашиот лекар. Не се препорачува да се користи хидроген пероксид кај деца, бидејќи нивната кожа е многу потенка и почувствителна од кожата на возрасните. Употребата во домаќинството е потполно безбедна. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска

Претходна статијаОставете го лукот да из’рти и ќе добиете лековито чудo за организмот: Еве кои болecти ги лекува
Следна статијаTEPAПИЈА CO ВИTAMИH Ц: Ведран имал тyмop на вратот, успешно го излечил, а ова е неговото искуство