Кашлицата може да биде вистинска ноќен кошмар која трае со недели после грипот.

Дали сте знаеле дека можете да ја решите за само еден ден и тоа со помош на пиво?

Еве како се подготвува сирупот од пиво:

Потребни состојки:

150 грама шеќер

½ литар пиво.

Подготовка:

Во сад на тивок оган растопете го шеќерот додека не се претвори во карамела.

Тргнете го од оган и прелијте со пиво.

Вратете го сирупот на шорет и мешајте додеа се не се поврзе.

Гответе помѓеу 15 и 20 минути додека сирупот не почне да личи на мед.

Тргенете го од оганот и чувајкте го во стаклен сад.

Сирупот се пие по една лажица на ден.