Ако секое утро го започнете со овој напиток, вашите проблеми со вишокот килограми ќе исчезнат. На социјалните мрежи се шири искуството на Драгана која напитокот започнала да го пие за да го намали нивото на шеќер во крвта, но набрзо сите алишта и станале преголеми.

Волшебно стапче за слабеење не постои, но одредени напитоци можат значително да ни помогнат во решавање на некои проблеми, со регулирање на стресот, шеќерот во крвта или холестеролот, а со тоа да ни помогнат и да се ослободите од салото.

За да се забрза метаболизмот, освен здрава исхрана и редовна физичка активност (доволно е редовно пешачење), може да помогне и еден напиток кој се приготвува од вода, цимет и јаболко.

Драгана (48) секое утро на празен стомак го пиела овој напиток и за еден месец забележала драстична разлика во изгледот. Целата облека и била широка, а воедно го регулирала и нивото на шеќер во крвта.

Овој сок е добро да се пие одвреме на време, па дури и доколку не сакате да ослабете. Може да послужи како детокс и помош за исфрлање на наталожените токсини.

Сите експерти од областа на здравјето препорачуваат повремено рестартирање на целиот организам, а особено се препорачливи еднодневните детокс диети.

Потребни состојки:

1 литар вода
2 лажици цимет во прав
1 јаболко

Постапка:

Во еден литар превриена и малку изладен вода (топла) додадете две лажици цимет и едно јаболко исечено на парчиња. Оставете да отстои најмалку еден час, а потоа пијте по една чаша секое утро. Пред употреба протресете/промешајте.

Овој напиток нема калории, а благодарение на циметот ќе ви се стабилизира нивото на шеќерот во крвта, а со тоа ќе исчезнат и нападите на глад и желбата за благо и слатки.

Јаболкото во овој напиток се додава како подобрувач на вкусот, а вие можете да изберете и овошје по ваш избор.