Комбинацијата од овие супер-здрави намирници има одлични ефекти за здравјето на целото тело.

Потребни состојки:

 4 лимони со кора (обидете се да набавите органиски)

4 големи главици лук (да не биде кинески)

1 помало парче корен од ѓумбир (3-4 см)

2 литри вода

Постапка:

Измијте ги лимоните па исечете ги на парчиња.

Излупете ги лукот, па заедно со лимонот и ѓумбирот ставете ги во блендер.

Добиената смеса истурете ја во подлабок сад. Прелијте со 2 литри вода и ставете на оган. Пред да зоврие, тргнете го садот и оставете да излади.

Процедете низ средна цедалка, па складирајте во стаклени шишиња и чувајте во фрижидер.

УПОТРЕБА:

Секој ден се пие по 100-150 мл, најмалку 2 часа пред јадење или на празен стомак.

Третманот трае 3 седмици, по што се прави пауза од една седмица и се продолжува со уште еден циклус, по потреба.

Овој природен лек ги прочистува артериите, спречува создавање на калцификати во организмот (камења).