Гастритисот се дефинира како воспаление на слузокожата на желудникот кој е одговорен за создавање на слој на клетки кои ја покриваат внатрешноста на слузокожата и го штитат од природните киселини кои се создаваат во желудникот.

Речиси секој втор човек има некакви те.гоби со желудникот како што се често подждригнување, киселини, б олка, пе.чење или жа.рење во пределот на желудникот, надуеност во стомакот и сл.

Сите овие симптоми, според гастроентерохепатолозите, укажуваат на воспаление на слузокожата на желудникот, кое може да биде акутно или да премине во хронична форма.

До 1982 година се мислело дека овие тегоби се последица на с трес, кисела храна и ло.шите животни навики, како што се пу.шењето и ал-ко-хо-лот. Денес се знае дека покрај тие причини, најчест причинител на оваа инфекција е бактеријата хеликобактер пилори (ХП), која едноставно „го јаде“ желудникот.

Ова воспаление претежно настанува поради употребата на ле.кови како што се аспирин и ибупрофен, како и прекумерна кон.сумација на ал-ко-хол. Во природата се наоѓа природен лек кој 2 состојки кои го решаваат овој проблем засекогаш. После овој лек повеќе нема да почувствувате б олки во желудникот.

Природен лек кој го лекува гастритисот за само 3 дена – рецепт

Бактеријата Хеликобактер Пилори која го напаѓа желудочниот епител и го предизвикува овој здравствен проблем. Со овој природен лек ќе можете да се одбраните од оваа болест за само 3 дена, без оглед на причината.

Магдонос за бор.ба против против гастритис – Различната содржина на витамин А, Б, Ц, Е и К во магдоносот ја прави совршена природна состојка за лекување на секаков вид дигестивна болест. Еве како можете да го подготвите овој моќен природен лек за гастритис за само 3 дена, на база на магдонос.

Постапка: Темелно измијте грст листови од магдонос и ставете ги во литар вода додека водата да зоврие. Оставете ги листовите од магдонос да вријат најмалку 5 минути, а потоа тргнете од рингла и оставете да отстои 2 часа.

По изминатото време процедете го напитокот и складирајте го во чиста стаклена тегла. Кон-сумирајте по една чаша од овој напиток додека да исчезнат симптомите.

Покрај тоа, може да кон-сумирате и оризова вода која исто така е одлична во лекувањето на гастритисот. Оризовата вода ефикасно помага во лекување на воспалението на абдоменот и симптомите кои настануваат како последица на гастритис.

Подготовка: Згответе 150 г ориз во литар вода. По 20 минути на рингла, процедете ја водата и складирајте ја во стаклена тегла. Пијте секојдневно по 1 чаша додека да исчезнат симптомите, исто како и лекот со магдонос.

Лек за гастритис и б олки во стомакот со чувар куќа, познат лек стар преку 1000 години

Потребни состојки: 3-4 свежи листови чувар куќа (10 г) и 250 мл вода. Постапка: Листовите од чувар куќа измијте ги под млаз ладна вода, исечкајте ги на помали парчиња, па ставете ги во тенџерче и прелијте ги со 250 мл вода.

Ставете на рингла и веднаш штом зоврие, после 20 секунди тргнете го садот од рингла и поклопете го. По 5 минути процедете го. Употреба: За најдобри резултати, вака приготвениот чај се пие наутро, на празен желудник во текот на 21 ден.

Користете го овој стар лек секој ден и ќе излекувате гастритис, бубрежни камчиња и запек

Алое вера, лимон и мед се три моќни природни состојки кои имаат големи благотворни својства за нашето здравје. Исчистете ги листовите од лековитиот алое кактус, отстранете ги боцките од страните, а потоа исцедете го гелот и ставете го во блендер.

Потоа додајте исечен лимон со извадени семки. Лимонот е потребно да биде органски, бидејќи се меле заедно со кората. На крај додајте го медот и добро промешајте. Смесата излејте ја стаклено шише или тегла, по можност темно или завиткајте го во алуминиумска фолија. Се чува во фрижидер.

УПОТРЕБА: Кон-сумирајте по една лажичка наутро и навечер во текот на седум дена. Потоа направете пауза, па повторете ја постапката доколку е потребно. Вкусот е доста силен, па доколку ви пречи, пред кон-сумација разредете ја смесата со малку вода.

Важно е да се чува во фрижидер добро затворено, најмногу до еден месец. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска

НМД.мк