Основна причина за појава на болки во грбот, нозете и зглобовите е неправилната положба на телото, повторување на едно исто движење, недоволна физичка активност и неправилно држење на телото.

Овој рецепт што ќе го прочитате стана вирален пред неколку години, и се’ уште го споделуваат луѓето кои имале искуство со болки од ваков тип. Па доколку патите од болки во грбот, зглобовите, нозете и вратот тогаш ова е вистинскиот рецепт за вас.

Купете 150 г желатин за јадење кој можете да го пронајдете во аптека или било која продавница. Навечер помешајте две полни лажици желатин (5 г) со четвртина шолја ладна вода и оставете да преноќи на собна температура. Ќе се добие желе.

Наутро испијте ја смесата која најдобро е да ја помешате со сок, млеко, јогурт и нешто што вам најмногу ви одговара. Или пак, едноставно изедете го.

Желатинот помага кај вакви болки кои се поврзани со сврзно и коскено ткиво, па веќе после 7 дена од третманот се забалежува олеснување.

Терапијата би требало да трае еден месец, а потоа после половина година да се повтори уште еднаш. На овој начин ќе го вратите природното „подмачкување“ на зглобовите.

Зошто желатинот е толку добар за зглобовите?

Желатинот е високо квалитетен лек и овозможува широк спектар здравствени погодности:

-ги јакне зглобовите и срцето

-го подобрува метаболизмот

-ги подобрува менталните способности

-го подобрува тенот

-ја враќа еластичноста, ги јакне тетивите и лигаментите

-спречува остеопороза и остеоартритис

-ја подобрува кожата и структурата на косата

-можен ефект во лекувањето на дисплазија

Овој третман ќе ја елиминира болката и вкочанетоста во рок од 7 дена.

За еден месец ќе се почувствувате многу подобро, а болката целосно ќе исчезне.