Само неколку состојки што сигурно ги имате во кујна и ЦАРСКИОТ појадок е тука!

Јајца, сланина и малку зачини, звучи како сосем обичен појадок, но доколку го приготвите на овој начин, ќе бидете изненадени од ефектот, а секако ќе имате и доволно енергија до ручекот.

Потребни состојки:

5 јајца

200 мл неутрална, течна павлака

24 парчиња сланина

2-3 лажици пармезан

Неколку ливчиња босилек

Сол, црн пипер

Постапка:

Изматете ги ајјцата со павлаката и пармезанот. Додадете сол и црн пипер по вкус и неколу ливчиња босилек.

Пригптвете ги калапите за мафини кои ќе ги обложите со листови сланина, а потоа ќе ја дотурите и смесата со јајца.

Печете ги мафините во загреана рерна на 180 степени, околу 12-15 минути.

Претходна статијаЧудо од сок – ги лечи сите болести!
Следна статијаДомашни вкусни колачиња кои се исти како од слаткарница