Нашите црева се многу важни и потребно е повремено да ги чистиме од отровите, поради константно трупање на храна и лошо комбинирање на намирници.

Потребно е здраво да се храните, да пиете доволно течности и физички да бидете активни. Но и овој природен лек може многу да ви помогне, бидејќи се покажал како многу ефикасен.

Потребни состојки:

5 шолји зовриена вода

100 г суви сливи

100 г урми

Постапка:

Во зовриената вода ставете ги урмите и сливите. Оставете 15 минути да набубрат и да впијат течност.

Извадете ги плодовите и оставете ги да изладат, а потоа сомелете ги во блендер. Додадете малку од течноста во која се вареа при блендирањето.

Земајте наутро на празен желудник по една лажица, или повеќе. Оваа смеса ќе го исчисти вашиот дигестивен тракт и ќе ве ослободи од проблеми како опстипација.

Извор на фото: Дејли Мирор