Сите оние кои имаат проблем со целулитот не треба да очајуваат. Овој моќен природен рецепт против кожата која наликува на кора од портокал, може да ги разбие масните перничиња и повторно да ја измазни кожата.

За рецептот ќе ви бидат потребни две состојки: маслиново масло и етерично масло од боровинки. Маслиновото масло треба да биде ладно цедено и можете да го купите од било која продавница, а етеричното масло од боровинки можете да го побарате во аптеките или да си го порачате од интернет.

Оваа мешавина има неверојатни моќи, а ќе ви помогне да ослабете и да ги исфрлите сите штетни материи, како и вишокот вода.

Потребни состојки:

20 капки етерично масло од боровинки
60-70 мл маслиново масло

Постапка:

Маслото од боровинки е многу силно и затоа мора да се разреди со маслиново масло. Двете се компатибилни и си одговараат како комбинација. Доколку оваа мешавина е пресилна за вашата чувствителна кожа, тогаш додадете уште малку маслиново масло.

Подрачјата кои се погодени со целулит масирајте ги 10-тина минути, еднаш дневно. Критините места масирајте ги со кружни движења, во насока кон срцето.

Немојте да притискате премногу и да си правите модринги, туку движењата треба да бидат подносливи на болка и пријатни.

Со ваква масажа телото ќе се загрева и поволно ќе се делува врз микроциркулацијата и протокот на лимфата.

За да биде борбата со целулитот поуспешна, покрај рачната масажа и пиењето доволно течности, особено чаеви кои го лекуваат целулитот, треба да се внимава и на исхраната.

Доколку сте во можност, бидете и физички активни. Целулитот се таложи со години, не се јавува преку ноќ, па затоа и борбата против него мора да вклучува и низа промени во начинот на живеење.