Салото исчезнува како со рака однесено: овој зачин може да стопи и до 20 кг месечно

Сигурно сте слушнале за зачинот кумин кој е најголемиот терминатор и топач на салото. Но овој зачин тешко се наоѓа и не доволно познат во нашата земја.

Меѓутоа, добрата вест е што неговиот сродник, кимот – ги содржи истите својства! Кимот како зачин е лесно достапен, може да се купи од било која продавница и прилично е евтин.

Освен што има пријатна арома, исто така има и лековити својства. Многу пријатно делува на дигестивниот тракт, ги смирува цревата и помага во елиминација на подуеноста.

Кимот лекува дигестивни пречки, запек, анемија, а покрај тоа се препорачува почесто да го користат дијабетичарите.

Покрај сето тоа, кимот е одличе за слабеење. Го забрзува тој процес особено кога сте на некоја рестрикциска диета.

Значи, ако сте одлучиле да ја намалите вишокот телесна тежина, тогаш покрај консумацијата на кимот, мора здраво да се храните и повеќе да се движите / да бидете физички активни.

Истражувањата покажале дека лицата кои го консумирале кимот додека биле на некој програм за слабеење, побрзо слабееле во однос на оние кои не го консумирале.

Се препорачува да консумирате чај од ким. Еве како се приготвува.

Потребни состојки:

1 лажичка семе од ким (или во прав)
200 мл вода

Постапка:

Земете малку семе од ким и варете го во водата околу 8-10 минути. Потоа процедете и пијте го незасладено.

Чајот пијте го до трипати дневно додека трае вашиот диетален режим.

Претходна статијаПрава вистинска бомба против грип: Ќе се чувствувате многу подобро за неколку часови
Следна статијаЗа еден ден одзатнете го носот со овој едноставен лек