Салата за 5 минути – една со сусам, втора со јајца и трета пилешка, со компир – која од која повкусни

Сусам салата за 10 минути готова – одлична за слави, прва се изедува, но може да се послужи и како предјадење како додаток на домашните печива. Рецепт и видео презентација на Милица Божиќ – Сусам салата. Фото: Тина Илиевска. Едноставна, брза и многу вкусна слата од сусам.

Уште еден начин да го консумирате ова здраво семе богато со калциум. Потребни состојки: 100 г сусам, 250 г сечкана/рендана шунка (или по избор), 200 г рендан кашкавал по избор, 1 чаша кисела павлака од 400 г. Постапка: Сусамот ставете го во сува тава на најсилен оган.

Пропржете го со постојано мешање околу 5 минути колку да малку да пожолти и да замириса. Откако ќе излади ставете го во подлабок сад и додадете рендан кашкавал и рендана или ситно сечкана шунка по ваш избор. Во целата смеса додадете ја киселата павлака и промешајте.

Потоа додадете ги и сите останати состојки, убаво промешајте ги додека да добиете изедначена смеса, а сите состојки меѓусебе да се соединат. Пред послужување можете салатата убаво да ја изладите. Деталите од целата постапка можете да ги погледнете во видеото ОВДЕ.

Брзо ароматично предјадење со јајца – готово за 5 минути. Салата за мезење – ароматично предјадење кое можете да го приготвите за само неколку минути. Одлично одговара со кифлички и други печива, има одличен вкус и како предјадење за секакви пригоди.

За да ја приготвите оваа салата ќе ви бидат потребни следните состојки: 8 варени јајца, 200 г сирење, 5 лажици мајонез,4 чешниња лук. Постапка: Сирењето убаво издробете со виљушка. Јајцата изрендајте ги и додадете ги во издробеното сирење.

Лукчето ситно исечкајте го, изрендајте го или пак, истолчете го, како ви е полесно или како сакате да се чувствува во салатата. Сите состојки убаво измешајте ги и соединете ги со мајонез. Вадете топки со лажица и украсете со свеж магдонос. Постапката можете да ја видите на видеото ОВДЕ.

Ова е највкусната компир салата со пилешко месо, без мајонез, со години ја правам – Рецепт и видео прилог на “Шерпица Рецепти” – Компир салата. Ќе ви откријам една тајна за замена на мајонезот во салатите. Рецептот за вкусната компир салата не содржи ниту мајонез, ниту павлака, а сепак таа е кремаста и сочна.

На овој начин ја приготвувам веќе со години. Потребни состојки: 500 г пилешки гради (или приближно 1 парче), 1 кг компир, 200 г моркови. За замена за мајонез: 2 варени јајца, 100 мл масло, 1 лажичка сенф, може и повеќе, 1 лажичка лимонов сок (или оцет) и малку сол.

И уште ќе ви бидат потребни следниве состојки: 3 средни кисели краставички, 1 главица кромид, 2 лажици оцет, 1 лажичка сол ли по вкус и малку црн пипер и 1 лажичка толчена лута пиперка (може и слатка). Постапка: Во едно тенџере ставете да се варат компирите, морковите и пилешкото месо.

На страна сварете две јајца. Варените јајца изладете ги, па со рачен плендер измиксајте ги со лажичка сенф. Во кремастата смеса постепено додавајте 100 мл масло. Посолете и зачинете со лимонов сок или јаболкова киселина. На овој начин за 5 минути ќе добиете многу вкусен мајонез (200 г).

Морковите и компирите исечете ги на тенки ленти. Ножот малку намастете го и многу полесно ќе го сечете компирот без да ви лепи. Месото ситно исечкајте го, а кромидот и киселите краставички исечете ги на лентички или ситни коцкички. Зачинете со толчена сува пиперка, црн пипер и сол по вкус.

Сите состојки измешајте ги во поголем сад и додадете две лажици оцет. Убаво промешајте за да се изедначат состојките. Салатата е многу вкусна, но доколку салате да биде уште покремаста, додадете уште некоја лажица кисела павлака или мајонез по вкус. Деталите од постапката можете да ги погледнете во видеото ОВДЕ.

Претходна статијаМаслиновото масло помага во намалување на ризикот од срцеви и цереброваскуларни болести
Следна статијаСолени сусам кекси, го освојуваат секој кој ги пробал – пробајте ги и вие