Рускиот природен лек за cмиpyвање на кашлицата и чистење на белите дробови е исклучително ефикасен, ја разводенува слузта и помага во нејзино полесно отстранување, а со тоа го олеснува д ишењето.
Белите дробовие се еден вид на сунѓери кои апсорбираат сè од воздухот, па така и разните зага-дувачи, чадот и пато-гените микроорганизми. Поради тоа се акумулира поголемо количество на слуз, што може да доведе до сериозни пос-ледици.
Народот отсекогаш солувувал знаења од традиционалната медицина, а најмногу кога станува збор за кашлицата и чистењето на белите дробови. Па така, особено се истакнува еден руски лек кој Русите го применуваат веќе со стотици години. Еве што е потребно:
ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 лажица јабоилкова киселина, едно парче свеж ѓумбиров корен со големина од 6-8 мм, 1 лажица кокосово масло, 1 лажичка мед.

NMD.mk
ПОСТАПКА: Исечете го ѓумбирот на ситни парченца и ставете ги во тенџере заедно со чаша со вода. Од моментот на зовривање намалете ја температурата и оставете да се вари околу 5 минути.
Потоа оставете поклопено да се олади. Кај посилна кашлица додајте кокосово масло, јаболкова киселина и мед. Оваа количина испијте ја одеднаш. Овој домашен лек за чистење на бронхиите пијте го секогаш кога чувствувате дека имате насобрано многу слуз.
РЕЦЕПТ 2: СИРУП СО ЖАЛФИЈА И ЛОВОРОВ ЛИСТ – ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 200 г шеќер, 200 г вода, една рака жалфија, 5-6 ловорови листови. ПОСТАПКА: На оган ставете да зоврие водата заедно со шеќерот, па во сирупот додајте ја жалфијата и ловоровите листови.
Оставете да зоврие еден „клуч“, потоа процедете и складирајте во стаклена тегличка. Се чува во фрижидер. УПОТРЕБА: Трипати по една супена лажица. Многу е ефикасен овој рецепт и за кратко време помага. Особено се задоволни сите оние кои не го сакаат сирупот од кромид, бидејќи овој многу убаво мириса.
РЕЦЕПТ 3: МЕД И МАСЛИНОВО МАСЛО – ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 лажица мед, 1 лажица маслиново масло, 1 лажица лимонов сок. ПОСТАПКА: Измешајте ги сите состојки и земајте по потреба. Оваа количина е за еден ден, што значи распоредете на трипати по една лажица. Го обложува воспаленото грло, што значи дека не треба да пиете ништо 15-20 минути после него.
РЕЦЕПТ 4 – ТОПОЛ ЧАЈ ОД ЃУМБИР – ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: Сок од 1 лимон, 250 мл врела вода, 1 супена лажица мед, малку рендан ѓумбир. ПОСТАПКА: Исцедете сок од лимон, додајте мед и рендан ѓумбир (околу 1 лажица), па додајте врела вода, помешајте и веднаш испијте.
Овој чај делува речиси моментно кога станува збор за б олка во грло и надраз-нетост која тера на кашлање. Исто така, најдобро е се приготви и користи кога ќе почувствуваме дека ни студи, при првите знаци на настинка. Многу е важно да се испие брзо, додека е топол, односно веднаш по приготвувањето.