Болките во коските и зглобовите може да бидат неподносливи. Поради безброј фактори ншите коски стануваат кршливи и ја губат еластичноста. Поради тоа, мора навремено да се води сметка за превентивата, односно да се јаде здрава храна и да се воведуваат физички активности. Треба да се внесуваат и суплементи со потребните минерали за здрави коски.

Без разлика на причината, болките во коските и зглобовите можете да ги елиминирате со овој природен лек. Во составот на овој препарат влегува бадемово млеко кое инаку е богато со омега-3 масни киселини и витамини А и Ц, од кои А витаминот е добар и за видот.

Бананата е богата со витамини од Б групата, со влакна, минерали, а содржи и доста калиум кој е добар за работата на срцето.

Потребни состојки:

  • 200 мл бадемово млеко
  • 140 г папаја
  • 1 банана
  • мед

Постапка:

Постапката е едноставна: потребно е да ја излупите бананата и папајата, да ги исечкате на помали парчиња. Обратете внимание плодовите да бидат зрели. Ставете ги во блендер и додадете бадемово млеко и мед по потреба, една или две лажички.

Овој пијалак е многу добар за вашето здравје. Ќе ве зајакне и ќе ви го зголеми имунитетот. Ќе ве ослободи од болки во коските и зглобовите, а потребно е овој напиток да го пиете трипати седмично за појадок или со појадокот. После неколку седмици ќе забележите драстично подобрување.