Потребни состојки:

1 путер/маргарин

2 јајца

250 г шеќер

100 г чоколадо за готвење

250 г бисквити

50 г суво грозје

100 г ореви

Сум и лимонова кора по желба

2 кори обланда

Постапка:

Прво ставете ги корите меѓу влажни крпи за да омекнат. Сувото грозје полијте ги со малку рум да омекнат и набубрат.

На пареа растопете еден путер, па матете и додадете две јајца и шеќер.

Кога ќе се растопат путерот, јајцата и шеќерот додадете чоколадо, искршени бисквити на крупно, натопено суво грозје и исечкани ореви.

Мешајте за убаво да се соединат состојките, па на крај додадете лимонов сок и уште рум по желба.

Кога корите се добро омекнати, премачкајте ги со смесата и завиткајте во ролат. Внимавајте да бидат целосно исполните, без воздушни џепови. По желба можете да ставите желе бонбони или чоко бананчиња. Изладете добро, па сечете.