Нашата исхрана во најголем дел се состои од јаглени хидрати и масти. Особено после празниците имаме обичај да се прејадуваме, а потоа забораваме да се детоксицираме.

Ако подолг период се исхрануваме без да водиме сметка за нашето здравје, потребно е да направиме пауза, и да му овозможиме на нашиот организам да закрепне и да се ослободи од вишокот масти и токсини.

Рецептот кој ќе го прочитате подолу е исклучително корисен за оваа намена бидејќи делува на две нивоа:

-ги елиминира токсините од телото

-ги согорува маснотиите преку забрзување на метаболизмот.

Потребни состојки:

1 чаша сок од домати

½ лимон – сок

2 лажици рендан ѓумбир

1 чили пиперка

2 стебленца целер

Постапка:

Сите состојки освен целерот ставете ги бо блендер и миксајте додека да се изедначи смесата.

Пијте го овој прекрасен пијалак додека постепено ги грицкате стебленцата целер.

Идеално е да се испијат 3 вакви напитоци дневно, помеѓу оброците.

Ако приготвите поголема количина, складирајте го напитокот во стаклен сад и чувајте го во фрижидер.