-Вкусен компир на малку поинаков начин.

Направете компир на малку поинаков, но екстремно вкусен начин.

Потребни состојки:

1-2 кг компир

1 лажица путер

50 г сланина

Црвен мелен пипер

2 домати

1 пиперка

1 главица кромид

Сол, црн пипер

Малку масло

Постапка:

Компирот излупете го и исечкајте го, па ставете го во огноотпорен сад. Кромидот исечкајте го на коцки, сланината, доматите и пиперката на ленти. Сето заедно измешајте со компирите. Добро посолете, ставете малку масло на дното од садот, промешајте. Поросете со црвен мелен пипер и путерот или маста распоредете ја рамномерно врз компирот.

Печете 40-тина минути на 200 степени, поклопено. Пред крај тргнете го капакот (или фолијата) и оставете уште неколку минути да се запече на 220 степени.