Веќе сигурно многу сте прочитале за магдоност, кој многу често се користи во кујната и сакаме да го додаваме во супи и салати.

Сигурно исто така сте прочитале и дека е добар за топење на мастите, за намалување на високиот крвен притисок, за намалување на холестеролот, како и за слабеење.

Најдобриот начин за да го приготвите овој чај од магдонос е да си набавите термос од еден литар и тој да си носите секаде каде одите. Чајот пијте го во текот на целиот ден и многу брзо ќе забележите како килограмите започнале да се топат.

Со овој чај можете да ослабите 5 килограми за само два дена! Но, освен тежината, овој чај ќе ви помогне да ги исфрлите и сите токсини од телото.

РЕЦЕПТ

Во еден литар зовриена вода (најдобро да биде филтрирана) ставете 5 лажици сечкан свеж магдонос. Поклопете со капак и оставете на страна 20 минути. Потоа процедете ја течноста.

Некои воопшто не го процедуваат чајот, туку го консумираат заедно со магдоносот.
Овој чај е многу ефикасен за лекување на сите видови болести поврзани со бубрезите и проблеми со уринарниот тракт.

Има својство да ги елиминира бактериите, акумулираните течности и сите токсични материи од организмот – преку урината.

Напомена: во текот на денот може да испиете 2-3 шолји чај до еден литар – за слабеење, но не смеете да претерувате и да пиете преку оваа количина, зошто може многу да ви го спушти притисокот.

чај за слабеење