Рецепт за сируп од коприва: Сок кој го обновува целото тело, го јакне имунитетот, штити од болести

Копривата веќе започна да никнува насекаде. Ќе ја сретнете на ливадите, околу куќите, покрај реките.

Најдете чисто место, подалеку од сообраќајот и наберете ги врвовите од млада коприва.

Потребни состојки:

1 литар вода
400 г свежи млади листови коприва
7 лимони
800 г интегрален шеќер
5 супени лажици ливадски мед

Постапка:

Loading...

Листовите од коприва добро измијте ги. Во еден сад ставете вода и пет лимони претходно исечени на парчиња.

Поклопете го садот и оставете вака да отстои 24 часови. Следниот ден добро изгмечете ги сите состојки, па процедете.

Додадете го шеќерот и свежо исцедениот сок од преостанатите два лимони.

Загрејте ја смесата до вриење, намалете го огнот и оставете уште 5 минути да врие со постојано мешање. Ако забележите пена, отстранете ја од површината.

Медот ставете го на крај кога смесата ќе излади. Складирајте во стерилизирани шишиња и чувајте на ладно и темно место.

Loading...