За време на зимскиот период, многумина страдаат од болки на дишните патишта.

Особено активни се вирусните и бактериските инфекции, кои можат да доведат до пневмонии, плеврит…

Тоа би значело минимум десет дневно хоспитализирање во болнички услови.

Овој рецепт, може да помогне при лекувањето на ваквите состојби.

Потребни состојки:

200 г шеќер

300 мл вода

6 ловорови листови

7 прстофати жалфија

1 лажица бел слез

1 лажица камилица

Подготовка:

Стопете го шеќерот на ниска температура да добие кафеавкаста боја.

Додадете вода и мешајте додека шеќерот потполно се стопи.

Додадете ги и останатите состојки и оставете да врие 2-3 минути. Тргнете од оган и кога ќе се олади ставете во стаклена тегла која ќе ја чувате во фрижидер.

Конзумирање:

Големи деца и возрасни нека конзумираат по една супена лажица неколку пати дневно, а мали деца по една кафена лажица.