Потребни состојки за тесто:

  • 280 г брашно
  • 2 жолчки
  • 100 мл вода
  • 3 големи лажици масло
  • ½ лажичка сол

Мешавина со сирење:

  • 1 јајце + 2 жолчки
  • 2 мали лажички сол
  • 100 мл масло
  • 500 мл млеко
  • 500 г сирење

Постапка:

Од наведените состојки замесете тесто според упатствата дадени во видеото. Замрзнете, па потоа изрендајте во приготвената мешавина со сирење, јајца и други состојки, излејте во намастен плех, па печете на 180 степени околу 45 минути. По желба прелијте со павлака или кисела павлака, а можете да послужите и со доматна супа.