Се вели дека ако во дворот имате многу џунџулиња, мувите нема да ви доаѓаат на гости затоа што не го сакаат нивниот мирис. А исто така, со ова цвеќе порано нивите ги штителе не само од штетници и разни инсекти, туку и од дивите свињи.

Џунџулето беше омиленото цвеќе на нашите баби кои редовно го засадуваа покрај бавчите и другите цвеќиња како заштита од болести. Ако ви се допаѓаат рецептите од НМД.мк, споделете ги со вашите пријатели.
Во народната медицина, џунџулето се користи како диуретик, дијафоретик и антхелминтик. Чајот од џунџуле лекува дијареа и желудечни колики. Овој чај ја зголемува отпорноста на организмот од настинки, грип, разни микроби, вирози, го зголемува имунитетот.
Меѓутоа, не треба да се претерува со овој чај, односно да не се преминува препорачаната к оличина, бидејќи цветовите, а особено листовите на џунџулето се богати со есенцијални масла, кои не се погодни за сите, пишува НМД.мк

ПОДОБРУВАЊЕ НА ВИДОТ: Цветовите меѓудругото, го подобруваат видот бидејќи содржат каротеноид лутеин, од кој зависи квалитетот и јасноста на видот. За да се врати визуелната острина, билкарите препорачуваат конcyмирање на 1-3 свежи цветови од растението дневно, максимум до еден месец.
За почеток обидете се со следната инфузија: во една чаша ставете еден цвет џунџуле, па прелијте го со врела вода. После 15 минути процедете го и испијте го чајот. Веднаш ќе почувствувате дали овој третман ви одговара или не.

Кога пиете чаеви од џунџуле, бирајте ги црвено-кафеавите цветови кои се богати со каротен и пигменти. Превенција и лекување на гине-колошки болести:
За превенција потребно е да се користи еден цвет од џунџуле прелиено со чаша врела вода (како што е опишано погоре), да се пие распределено четирипати во денот (доволно е по 25 мл х 4 пати).

Лекување на гине-колошки проблеми: 3 цветови со стебленце се прелива со 400 мл врела вода, се вари пет минути, се остава да излади на собна температура и се процедува. Се пие трипати дневно пред оброк, распределено во еднакви количини.
Во зависност од степенот на болеста, се конcyмира според шема: 21 ден, 7 дена пауза, а целиот третман трае 2-3 месеци.

Инхалација при затнат нос и синуситис: наполнете едно тенџере со половина литар зовриена вода, па ставете 5 цветови џунџуле, но да бидат иситнети. Прекријате ја главата со пешкир и инхалирајте се додека има пареа. Во текот на пет минути вди-шувајте ја пареата преку нос, па изди-шете преку нос. Потоа следните пет минути вди-шувајте на нос, а изди-шувајте преку уста.
Третман за из-гореници и ра-ни: Се приготвува масло од џунџуле. За тоа ви се потребни цветови и масло во однос 1:1. Состојките ставете ги во стаклена тегла и добро затворете. Оставете преку ноќ да отстои а наутро ставете ја теглата во врела вода да отстои половина час, на температура од 60 до 70 степени.
Ова масло можете да го користите и кај воспаление на д ишни патишта, особено бронхитис, бидејќи го олеснува движењето на слузта, ја неутрализира стагнацијата и помага при кашлици.

Бањите приготвени со цветови од џунџуле го смируваат нер-вниот систем, помагаат во ст-ресни ситуации, ја ублажуваат ан-ксиозноста, ја враќаат емоционалната рамнотежа. Се препорачува при нев-рози и ан-ксиозност.
Спречување на панкреатични б олки: Исечкајте еден цвет џунџуле, прелијте го со 200 мл врела вода, оставете малку да отстои а потоа процедете и пијте по четвртина шолја, 4 пати дневно. Овој чај се препорачува за лекување на панкреас и дијабетес.

Третман за дијабетес: 50 светови џунџуле потопете ги во половина литар ракија, оставете една седмица, а потоа процедете. Кон-сумирајте по една лажица од оваа тинктура 3 пати дневно, пред јадење.
Уб.оди од пчели и оси: на б олното место нанесете свеж сок од џунџуле. Помага и при разни иритации на кожата.

За подобрување на метаболизмот и чистење на црниот дроб: 5 цветови џунџуле се прелива со 1 литар зовриена вода, се вари 3 минути на тивок оган, а потоа се процедува. Се ко-нсумира околу 250 мл пред оброк, наутро и навечер. Овој лек се користи месец дена, по што се прави пауза од седум дена.
Лосион за подмладување на кожата: 2 лажици сечкан цвет од џунџуле се прелива со 1 шолја зовриена вода, се остава преку ноќ. Се процедува, па добиениот чај се меша со 1 лажица ракија и 1 лажица лимонов сок.

Овој лосион се чува во фрижидер, а лицето се чисти со него 2-3 пати дневно, но никако пред да излезете на сонце (поради лимоновиот сок кој е фитотоксичен), пишува НМД.мк