Рафаело топчиња без млеко во прав – готови за 10 минути

Многу едноставна постапка!

Потребни состојки:

500 мл млеко
10 лажици шеќер
2 ванилин шеќер
4 лажици густин – пченкарен скроб
130 г путер/маргарин
250 г кокос + 50 г за валкање на топчињата
Лешници, бадеми или друго јаткасто овошје, по еден плод за топче, а може да бидат и празни

Постапка:

Loading...

Од млекото одземете 50-100 мл за разматување на густинот, а остатокот ставете го на оган да зоврие заедно со ванилин шеќерот и шеќерот.

Густинот убаво разматете го да нема грутчиња и сварете го во млекото исто како пудинг.

Во сварениот крем додадете путер и кокос, па од добиената смеса формирајте топчиња.

Во секое топче ставете по еден лешник, по желба, но подеднакво се вкусни и празни.
Потоа топчињата валкајте ги во кокос.

Деталите погледнете ги во видеото:

Loading...