Рецепт на Радолина од каналот „Радолина Рецепти за Здравје“. Радмила го сподели искуство: Во бор бата против ракот преминав на вегански и вегетаријански начин на исхрана, а делотворноста на овој напиток испробав лично на себеси.“

Рецепт за здравје на коските и намалување на шеќерот кај дијабетес тип 2. Денес правам еден рецепт кој е одличен за сите кои имаат проблеми со кос-ките, особено после хемоте-рапија“, објасни Радмила.

Како што знаете, коските најмногу стра-даат после хемоте-рапија, стануваат кршливи и мног често доаѓа до појава на остеопороза. Во мојот случај добив остеопороза (12%), но не сакав болеста да про-гредира.

На почетокот не знаев дека имам остеопороза, сè до оној момент кога отидов на преглед кај ортопедкој по направените анализи кој ми рече дека сум во почетна фаза на остеопороза, што многу често се случува после хемоте-рапија.

Остеопорозата е честа болест кај женската популација, особено во 50-те години, како што вели син ми. Овој напиток често го пијам и можам да кажам дека ми има доста помогнато, а досега остеопорозата не напредуваше.

Исто така, печашам 10 – 14 км на ден и досега коските ми се во одлична состојба, ме немаат ни здоболено. Кога чувствувам б олка, најчесто ја чувствувам во пределот на вратот и горниот дел од грбот.

Но, општо е познато дека после хемоте рапија, коските на нозете почнуваат многу да б олат и не може да оди човек како претходно кога бил здрав. Сите ние кои сме го прележале ракот и сме примале хемоте-рапија, мора да се храниме здраво бидејќи на тој начин ќе се зајакнеме себеси, нашето здравје и кос-ки.

Денес ќе ви покажам еден напиток кој често го подготвувам, а изобилува со калциум и други витамини и минерали. Тоа е сусамовото млеко кое често го пијам и досега можам да кажам дека овој напиток ме оддржува во живот.

Сусамово млеко од 3 состојки 

Потребни состојки: 1 шолја сусам (околу 100 мл или помалку), 4 – 5 шолји вода, засладувач – агавин сируп по потреба. Наместо агавин сируп може да користите мед, стевија, урми..

Постапка: Состојките ги мерам по 1 шолја за кафе, нешто помалку од 100 мл. Потребно е да го ставите сусамот во чаша и да ви остане околу 1 прст простор. Потоа сусамот ставете го во подлабок сад каде што ќе го подготвите млекото.

Во садот со сусам, додајте 1 шолја вода во иста количина како сусамот. Потребно е водата и сусамот да отстојат 1 – 2 часа пред подготвување на млекото.

По изминатите 2 часа, водата и сусамот додајте ги во блендер. Не користете соковник при подготовката бидејќи постапката ќе биде неуспешна. Водата во која отстојал сусамот не треба да ја фрлате.

Во водата се апсорбирани сите минерали и витамини од сусамот и таа е многу лековита. Во блендерот додајте уште 3 шолји вода, во иста количина како првата чаша. Мерките на млекото одат 4:1, (4 вода : 1 сусам).

Потоа додајте го засладувачот по ваша желба. Јас користам агавин сируп околу 1 кафена лажичка. Потоа затворете го блендерот и изблендирајте ја смесата. По блендирањето ќе добиете чисто млеко, исто како да сте го купиле од продавница.

Ова млеко е многу здраво, природно и домашно. Во млекото нема ниту конзерванси, адитиви, вештачки шеќери, значи добивате изобилство од витамини и минерали и многу е вкусно.

Во ова млеко има витамин А, Б, лецитин, алицин, калциум кој е најзастапен, калиум, магнезиум, фосфор, железо, цинк и селен. Ова млеко освен што е добро за одржување на здравјето на кос-ките, ги одржува цврсти и забите, го зајакнува кардиоваскуларниот систем.

Исто така, помага и во намалување на високиот притисок, доколку се консумира редовно и често. Го намалува ризикот од настанување на срцеви болести, артериосклероза, после хемоте-рапија и помага при ште-тното изложување на ради-јација.

Изобилува со антиоксиданси, а најмногу штити од гама – ште-тните зрачења. Помага и при канцерогени заболувања, без разлика во која фаза на болеста сте. Сусамот содржи лигнин кој е растворлив во масти.

Во комбинација со фитоестрогенот, помага во спречување на пролиферација на канцер клетките, односно нивно размножување. Тука спаѓаат леукемија, рак на дебело црево, дој-ка, панкреас..

Исто така, редовно користите куркума, сода бикарбона, лук, мед доколку имате рак или сте се излечиле од него. Но, најмногу користете го ова сусамово млеко. Помага и при лекување на дијабетес.

Јас исто така имав проблеми со дијабетес тип 2, но за среќа го решив тој проблем само со здрава и природно балансирана исхрана, а ова млеко можам да кажам дека ми го спаси животот.

Толку ми беше висока границата на шеќерот што докторката ми кажа дека никогаш претходно немала видено ваков случај како мојот. Сите овие последици настаа откога се излекував од ракот и се изложив на хемоте-рапијата.

Главно, не внесувам премногу шеќер во исхраната, понекогаш јадам банана – еднаш на ден. Секој кој има проблем со дијабетес треба да консумира од ова млеко наутро, на празен стомак по 50 мл.

Се подготвува многу лесно и едноставно, а можам со сигурност да ви кажам дека е многу лековито и нема да ве чини многу да го подготвите, ни време ни пари. Но, доколку не сте љубител на млекото, додајте го сусамот во салати или користете сусамово масло кое е исто така многу лековито.

Сусамовото масло е одлично и за одржување на здравјето на кожата. Ако имате мало дете дома, мачкајте го со сусамово масло наместо со крем. Може да го користите и вие.

Сусамовото масло треба да го користат и жени во предменопаузниот период бидејќи ги ублажува б олките. Едноставно се препорачува да се користи во секојдневниот начин на живот, бидејќи е едно од најлековитите масла.

Сусамот е добар аф-родизијак, за мажите кои имаат проблеми со простата и намалена потен-ција. Доволно е да консумираат по 1 – 2 лажички на ден за зајакнување на здравјето.

Млекото може и да го процедите пред пиење, но јас никогаш не го процедувам мене многу ми се допаѓа и на овој начин, малку е погусто. Можам да ви покажам и уште еден појадок, кој речиси секое сабајле го подготвувам.

Во блендер ставам 1 сечкана банана, неколку јагоди, додавам од млекото (250 мл) една чаша. Блендирам и правам овошно смути кое е исто така многу здраво и многу заситува.

Деталите од целата постапка погледнете ги во видеото ОВДЕ. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска