Во една шолја вода додајте ги овие две состојки и подгответе го напитокот според наведениот рецепт, па ќе добиете повик за олеснување во рекордно време. Овој напиток постепено ги лекува сите стомачни проблеми, па дури и ако имате прекумерна тежина.

Може да помогне доколку се појават б олки во стомакот, но исто така, помага во намалување на масното ткиво, чистење на цревата и смирување на гр-чевите и подуеноста во стомакот.

За да го подготвите овој напиток ќе ви биде потребна билката ајдучка трева и мелено ленено семе. Ако немате сува билка, тогаш може да користите и филтер кесичка, но имајте во предвид дека поефикасни се чаевите подготвени од интегрални билки.

Зовријте една чаша вода, па додајте една филтер кесичка од ајдучка трева, или една лажица иситнета сува билка, поклопете и оставете да отстои 15 минути. По изминатото време процедете го чајот и додајте една лажица мелено ленено семе.

Промешајте и испијте го напитокот додека е топол. Оваа мешавина се пие навечер пред спиење, на гладен стомак. После неколку дена редовна употреба ќе почувствувате олеснување во стомакот.

pixabay.com

На долгорочен план може да помогне во обновување на цревниот ѕид и ош.тетената слузокожа. Овој напиток особено се препорачува доколку имате нередовна столица, лошо варење и подување на стомакот. Доколку „не сте излегле по надвор“ неколку дена, а стомакот ви е тврд и подуен, пробајте го следниот рецепт:

ајдучка трева

РЕЦЕПТ: За 6 часа ги празни цревата како под силен млаз вода

Рицинусовото масло е природен лаксаив кој порано почесто се користел, бидејќи на пазарите немало многу производи за оваа намена. За жал на денешните генерации помалку им е познат, бидејќи сè помалку е застапен.

Од ова масло во комбинација со сок од портокал, кој е богат со влакна и корисни нутриенти, се добива многу моќен и здрав напиток за празнење на цревата.

Овој напиток воедно го јакне и имунитетот. Празнењето на цревата е многу важен процес, со кој од организмот се елими-нира натрупаниот от-пад и от-рови, што е од особено значење за спречување на болести и одржување на добро здравје.

Потребни состојки: 1 чаша свежо исцеден сок од портокал и 1 супена лажица рицинусово масло

Постапка: за подготовка на овој напиток, многу е важно да користите свежо исцеден сок од портокал. Купечките сокови содржат голема количина шеќер, а многу малку влакна, па така, напитокот ќе има слаб ефект. Откако ќе го исцедите сокот од портокал, во него додајте една супена лажица рицинусото масло и промешајте.

За најдобри резултати вака приготвениот напиток се препорачува да се кон-сумира еднаш дневно на гладен стомак. Празнењето на цревата ќе настапи после 6-12 часа.

Промената во животниот стил е најдобар лек за хронична констипација!

Оние кои често имаат проблем со ваквата состојба, најдобро е да погледнат во суштината на проблемот. Зошто постојано проблемот се повторува?

Најверојатно нешто не е во ред со исхраната и животните навики. Кога станува збор за констипацијата, најзначаните животни навики кои треба да се усвојат за да се превенира се здравата исхрана, редовната физичка активност, редовното пиење вода, но и контролирањето на ст-ресот.

Најзначајниот дел од здравата исхрана кој директно може да помогне се растителните влакна, пробиотската храна и свежата храна богата со вода. Внесот на растителни влакна треба да биде најмалку 25-31 г, секојдневно. Значи, свежа, полнозрнаста храна, мешунки, јатки итн.

Која храна треба да ја избегнувате при констипација, но и вообичаено:

Млечни производи – освен пробиотскиот јогурт, брза храна и секаков вид на процесирана храна, пржена храна, црвено месо и месни производи, слатки од различен вид, бел леб, ал-кохол

Дополнителни практики со кои можете да си помогнете при констипација:

Не го одложувајте одењето во тоалет; обидете се да направите навики, според кои во точно одредено време од денот ќе одите во тоалет; читајте ги количините на растителни влакна на сите продукти и максимализирајте го внесот на свежа храна

При вршењето нуж-да, обидете се да ги кренете нозете на некое ниско столче додека седите на школката; практикувајте мали ужини во текот на денот (на пример јатки богати со растителни влакна) и јадете повеќепати по помали оброци; најдете начини за справување со ст-ресот; јадете супи и пијте повеќе чаеви.