Прсти да излижеш: најдобрите палачинки, се прават само за 5 минути

Омилениот десерт на речиси сите луѓе, а особено на децата, се овие палачинки со крем.

Потребни состојки за тесто:

200 г брашно

2 лажици шеќер

1,5 лажичка сода бикарбона

1 лажичка сок од лимон

½ лажичка сол

1 јајце

200 мл млеко

3 лажици маслиново масло

Постапка:

Измешајте ги сите состојки додека да добиете изедначена смеса, па печете на загреано масло во тавче. За полење можете да го користите вашиот омилен крем.

Loading...