Добро протресете го и користете го за масажа на очните капаци, задниот дел од главата или дел од образот (вдлабнатините) за отворање синусните канали.

Главоболките се предизвикани од стрес, нервоза, висок крвен притисок, дигестивни проблеми, дехидрација. Постојат многу лековити растенија кои можат да помогнат во ублажување на болката.

билкар Момчило Антонијевиќ

Како гостин во утринската програма на РТС, народниот билкар Момчило Антонијевиќ даде препорака за природен препарат кој може да се користи во борбата против главоболката – масло за масажа.

„Користиме етерично масло од нане и малку базно масло (носечко), во моментов имам јојоба, а можете да користите маслиново, сончогледово, бидејќи во овој случај нема никаква улога, туку се користи за растворање на етеричното масло кое не бтреба да се користи самостојно зашто е многу е силно“, рече Антонијевиќ.

Тој додаде дека маслото од нане е многу добро средство во борбата против мигрена, особено ако причината за мигрената се дигестивни проблеми. Мигрената се разликува од обичната главоболка, меѓу другото и по интензитет, а особено е изразена кај жените.

Додајте десет милилитри некое базно масло на три капки есенцијално масло од нане. Добро протресете го и употребете го за масажа на слепоочниците, задниот дел на вратот или дел од образите – вдлабнатини, за отворање на синусите. По масажата треба да се одморите и да не излегувате од затворениот простор.

Подготовката може да се направи и со масло од лаванда. Покрај главоболките, лавандата ни помага и полесно да заспиеме. Кога станува збор за босилекот, Антонијевиќ вели дека е добар за главоболки поврзани со синусите.

„Босилекот е едно од омилените растенија на нашиот народ и не е нешто ново, но пред неколку векови босилекот бил важен хербален лек за лекување на разни болести“, вели Антонијевиќ.

Како корисни билки за главоболка поради висок притисок, препорачува мешавина од глог и маточина. Чајот или тинктурата од артичока е корисен за мигрена предизвикана од лоша дигестија.

„Како исклучителен лек против главоболка треба да се спомене и коренот на Ангелика, но и билката втипоп или „Моминска вратика“, Танацетум. Таа ни е малку позната. На пазарите се продава во букети бидејќи е украсна и наликува на камилица, но има силно антиинфламаторно дејство, влијае на серотонинот и со тоа делува на главоболката.

Идеална е за превентивна употреба или при првите знаци на главоболка“, рече Антонијевиќ и истакна дека оваа билка не смеат да ја користат бремени жени, доилки и луѓе кои се алергични на одредени билки.

За повеќе корисни совети заследете ја NMD.mk, лајкнете ја и споделете ја нашата страница. Следно прочитајте: „Ако после јадење имате ГЛАВОБОЛКА, треба да направите лабораторија: овој симптом може да предупредува на сериозна болест“ – ОВДЕ.

Ако после јадење имате ГЛАВОБОЛКА, треба да направите лабораторија: овој симптом може да предупредува на сериозна болест