ПРОТЕИНСКА ПИЦА…Ова го правам секој ден…200 г леќа и 1 сладок компир…без глутен и посно, многу вкусно, и едноставно јадење…Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

200 г жолта леќа
1 сладок компир со средна големина
2-3 млади зелени кромитчиња
2 чешниња лук
250 мл растително млеко
1 лажичка прашок за печиво
за гарнир: доматен сос, сечкан свеж магдонос

ЗАЧИНИ:
1/2 лажичка чили/буковец
1/2 италијанска зачинска мешавина (или вегета)
сол по вкус
1/2 лажичка лук во прав
1/4 лажичка куркума
1/2 сув кромид во прав

ПОСТАПКА:

1.Леќата испакнете ја во ладна вода и исцедете ја. Потоа потоете ја во нова чиста вода и оставете да отстои 3 часа за да набабри.

2.Слаткиот (батат) компир излупете го и изрендајте го. Ставете да се издинста на малку масло загреано на умерена температура. Додајте и ситно сечкан млад кромид, како и 2 чешниња мелен или ситно сечкан лук.

3.Додајте зачини по вкус и донстајте 2-3 минути додека сето убаво да омекне. Претурете го во друга чинија.

4.Натопената леќа процедете ја и ставете ја во блендер, додајте лук и кромид во прав, куркума и сол по вкус. Сипете растително млеко и изблендирајте додека да добиете мазна смеса.

5.Пред крајот додајте една лажичка прашок за печиво и кратко измиксајте за да се изедначи.

6.Смесата сипете ја во динстаниот компир и промешајте за да се изедначи.

7.Сипете ја смесата во загреана тава со малку масло, распоредете ја преку цела површина и печете на умерена температура, 5-7 минути под капак.

8.Потоа внимателно превртете ја протеинската пита со помош на поголема чинија и печете уште 5-7 минути под капак. Претходно во тавата додајте малку масло или намастете ја со четка.

9.Послужете со доматен сос и ситно сечкан свеж магдонос. Постапката погледнете ја ОВДЕ.