Се смета дека 80% од нашиот имунолошки систем е концентриран во цревата. Ако нашето тело прави соодветна детоксикација и корисните бактерии кои се наоѓаат во цревата се во рамнотежа, имаме природна суперсила да се бориме против настинките и грипот без антибиотици, велат научниците.

Некои намирници исто така можат да помогнат во чистење на нашата к-рв од тешки метали и спречување на згрутчување на кр-вта, додека други можат да се борат против лошиот здив. Ни се допадна идејата за природно чистење на нашето тело, па затоа решивме да бараме докажани совети за отстранување на токсините. И ние ќе бидеме среќни да ги споделиме со нас.

I Авокадото ги отстранува хемикалиите од црниот дроб

Го намалува холестеролот и ги шири кр-вните садови, притоа недозволувајќи им на токсините да ги уништуваат артериите. Авокадото содржи хранлива состојка наречена глутатион, која блокира најмалку 30 различни канцерогени, додека му помага на црниот дроб во детоксикација на синтетичките хемикалии.

За луѓето со висок кр-вен притисок, овие плодови се особено драгоцени бидејќи помагаат природно да се намали и да се избегне ризик од срцеви заболувања и мозочен у дар.

II Ананасот го разложува холестеролот

Ананасот е овошје кое содржи природен бромелаин за согорување на маснотиите, што му помага на нашето тело да ги разградува протеините и да ги вари. Тие се особено ефикасни во разградувањето на холестеролот и неговото отстранување од телото. Тие ја разредуваат кр-вта и ги распаѓаат тромбите.

Најдобро е да се јаде свеж, а конзервирано не се препорачува, бидејќи ензимот бромелаин се уништува во процесот на конзервирање.

III Киселата зелка ги отстранува токсините и помага во чистење на кожата

Оваа ферментирана храна лесно ја обработува нашиот дигестивен систем, бидејќи веќе е „претходно варена“ за време на ферментацијата. Киселата зелка е пробиотик и полна со растителни влакна, што доведува до помалку надуеност, порамен стомак и почиста кожа, бидејќи помага во лекување на акните. Му помага на телото поефикасно да апсорбира витамини и минерали. Дава повеќе енергија.

IV Свежите и суви кајсии помагаат при запек

Сувите кајсии се познати по нивното природно лаксативно дејство. Ако сте склони кон запек, оваа храна ќе ви даде ефект на чистење, делувајќи како природна „четка“ за цревата. Свежите кајсии имаат огромна количина на растителни влакна, кои ви помагаат да останете сити подолго и во меѓувреме да ги негувате добрите бактерии во цревата. Ова овошје е богато со антиоксиданси и не само што промовира добро природно чистење, туку им помага на очите да останат здрави.

кајсии

V Спирулината помага во борбата против мирисот

Спирулината е алга која расте и во свежа и во солена вода. Оваа состојка се смета за една од најсилните во чистењето на кр-вта од тешки метали. Но, најатрактивната карактеристика на овој зелен прав е можноста на нејзината главна состојка, хлорофилот, да го неутрализира мирисот на телото. Лекарите го нарекуваат „внатрешен дезодоранс“ и за неговото консумирање се смета дека е исто како да се туширате.

зелен чај

VI Грејпфрутот дава дополнителна енергија и го обликува струкот

Грејпфрутот содржи ноокатони – хемиски соединенија кои можат да го зголемат метаболизмот и да промовираат губење на тежината. Тие се исто така богати со растителни влакна, кои ве одржуваат сити и можат да помогнат во рамнотежата на нивото на шеќер во кр-вта.

Основата на детоксикацијата од грејпфрут е златното правило – јадете половина грејпфрут со секој оброк една недела за да добиете дополнителна доза на хранливи материи како што се растителни влакна и витамини А и Ц

VII Краставицата природно го освежува здивот

Водата која ја содржи краставицата спречува сувост на устата и исто така го измива вишок нездрава храна што може да остане после јадење. На ист начин како што делуваат јаболката додека се јадат сирови, крцкањето исто така, помага да се стимулира производството на плунка, што пак помага во хидрирање на устата.

Всушност, држењето парче краставица помеѓу јазикот и непцето помага да се намали лошиот здив. Крцкавиот зеленчук ги отстранува и плаките на забите и непцата од кои се хранат бактериите.

Која е храната што Вие ја потенцирате како дел од програмата за чистење на вашето тело? Коментирајте и помогнете им на другите читатели со ваши корисни искуства..