Фото и рецепт: Адриана Дрљо

Потребни состојки:

2 јајца

1 жолчка

300 мл млеко

100 мл масло

2 ванилин шеќер

1 голема лажица рум

1 прстофат сол

4 големи лажици шеќер

1 сув квасец

1 мала лажичка прашок за печиво

рендана кора од 1/2 лимон

600-700 г меко брашно

Постапка:

Измесете го тестото. Важно е да отстои еден час, потоа се премесува и повторно отстојува 15-20 минути.

Се развлекува кора и се вадат крофни, се редат на растојание од 1,5-2 см и се покриваат со крпа да отстојат уште 30 минути.

Се загрева маслото добро, а се намалува на средна температура кога се ставаат да се пржат.

Се става капак неколку минутки а кога ќе нараснат се трга капакот.

Пржените крофни од двете страни, се вадат на хартиена салветка и се наросуваат со шеќер во прав.

Фото и рецепт: Адриана Дрљо