Откако за првпат го објавивме овој рецепт пред речиси две години, а ни го испрати наша читателка, во редакцијата на НМД се јавија многумина со позитивни искуства за овој природен лек од народната медицина. Истиот го користеле за најразлични болести и тегоби, а некои од коментарите од нашата страница ги сочувавме како споделени искуства.

Терапијата трае три седмици, меѓутоа најдобро е да се испијат три дози. Кога завршувате со првата доза, втората треба да е подготвена и да започнете да ја правите третата. Втората и третата доза се пијат со супена лажица а само првата со кафена.

Коментар на Галаба Србиновска: “Го правев ова во аптеката во Битола со покојниот Киро. Тој рецепт го имаше од татко му кој беше исто фармацевт. Го направивме на нашиот курир кој имаше рак на белите дробови и делуваше успешно. После почнавме да го правиме на сите кои се жалеа на болки во градите. лекот е стар и донесен од Франција каде студирал татко му.”

Статијата беше објавена со наслов: “Лек за сите болести – Рецептот ми го бараа и доктори од Австралија, а сега ви го откривам и вам. Кога не помагаат другите лекарства – ова помага“. „Овој лек е многу стар и на многумина им помогнал за повеќе потешки болести.

Дека лекува бронхитис ви гарантирам од искуство на моја пријателка, која со години боледуваше и на крај заврши со пневмонија. И покрај толку внимавање и разни антибиотици, сепак секоја година ја повторуваше болеста. И тоа се случуваше се’ додека не го откри овој лек.

Овој рецепт не и’ помогна само на неа, туку и на сите други на и кои им беше потребен и го консумираа. Дури почнавме и како леток да го споделуваме: Кога не помагаат никакви други лекарстава – ова помага и треба да се проба. Не може да наштети, а може да помогне.

На роднина од Австралија му го испратив зошто со години не му помагаа никакви лекарста за болеста што ја имаше, а од овој лек оздраве. Тамошните доктори веднаш му го побарале рецептот.“ – раскажува читателка за НМД.мк. Овој лек помага кај следните состојби:

Туберколоза, бронхитис и сите други белодробни болести, , чир во стомакот, внатрешни воспалителни процеси, грип, ангина, цисти и миоми, хронични болести кои со години не можат да се излечат, го зајакнува имунитетот и проблеми со цревата.

Потребни состојки (за една доза): 500 г Дифка-Цикорија, * кафето можете да го купите во Краш, Билна аптека или во некоја од подобро снабдените продавници за здрава храна, 700 мл старо црно вино, над 3 години, 500 мл чист ал-кохол, 300 г Алое кактус (листовите се мелат или блендираат.

Билката треба да бида стара 1-5 години, колку е постара толку е полековита. Не смее да се полева 5 дена пред употреба) и 400 г цветен мед со саќе. Постапка: Алоето го мелете и правите смеса од сите состојки. Го ставате во голема тегла завиткана во црна кеса и го оставате да стои во темна просторија 5-7 дена.

Потоа смесата се цеди низ пластична цедалка, се меша со дрвена лажица и се собира во темни шишиња кои се затвораат и се чуваат во фрижидер. Начин на употреба: Првите 5 дена: се пие трипати по една кафена лажичка два часа пред јадење (кога се прима лекот не смее два часа ништо да се јаде).

Понатаму се зема по една супена лажица, 1 час пред јадење, исто така, трипати дневно. *Најдобро е да се процедува количина која е доволна за 7-8 дена. Терапијата трае три седмици, меѓутоа најдобро е да се испијат три дози. Кога завршувате со првата доза, втората треба да е подготвена и да започнете да ја правите третата.

Втората и третата доза се пијат со супена лажица а само првата со кафена. Коментар на Јадранка Заовска: “Одличен, одличен пост, нема што, и јас го правам истиот рецепт, само алоето е 600-700 г и додавам ако е за желудник, дебело црево и сл. црвен кантарион, а ако е за бронхит сè и плус корен од бел слез.

Презадоволна сум, не само јас туку и сите за кои што сум со правела. Поздрав” Коментар на Јасмина Марковска: “Со години до приготвувам, бенефитите се огромни, но јас го правам со цикорија од Билна аптека, а нема да се сложам со дивка цикорија од Краш, бидејќи таа е технолошки обработена (печена).

Според мојот рецепт не е чист ал-кохол, туку домашна ракија со помалку степени, и може да се додаде 100 г црвен кантарион за женски болести, а според мојот рецепт алоето се витка во алуминиумска фолија и ферментира 7 дена во фрижидер па се блендира…

Како и да е, лекот дава резултати”. Коментар на Ане Ристовска: “Јас овој рецепт го пиев за чоколадна циста и се излекував”. Коментар на Pale Gugusovska Zdravskova: “Во мојот рецепт има и морско оревче – другите состојки се исти освен ал-кохолот е 400 г а од морското оревче мелено го земам, една лажичка се става.”