ПРИРОДЕН ЛЕК ПРОТИВ БОЛКИ ВО КОСКИ И ОТЕКУВАЊЕ: Во сливова ракија ставете морска сол

Кога во ракијата ќе се додаде морска сол, се добива многу ефикасен природен препарат кој ја подобрува циркулацијата, ја загрева кожата, го извлекува вишокот течност од ткивата и ги намалува отоците.
Овој домашен препарат делува против б олки и шинувања на мускулите и неpвите, како и при разни воспаленија, дислокации и б олки кои се јавуваат во зглобовите, зглобните места и коските.
ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: Две супени лажици морска сол и половина литар ракија сливовка (сливка). Постапка: ракијата ставете ја во едно тенџере и малку загрејте ја. потоа додајте ја морската сол и мешајте додека убаво да се растопи.
УПОТРЕБА: Во добиената течност натопете памучна крпа или газа и ставете ја на б олното место како облога. Фиксирајте со проѕирна фолија и компресивен завој. Облогата оставете ја да делува два часа.
По изминатото време отстранете ја облогата, измијте го местото со млака вода и премачкајте го со некоја лековита маст или масло. Постапката повторувајте ја по потреба. За хронични б олки користете трипати дневно во текот на 20 дена.
Исто така, со морска сол можете да приготвите и одлично лековито средство со кое можете многу да си помогнете во олеснување на гореспоменатите тегоби. Имено, својствата на солта и сите микроелементи кои ги содржи, многу полесно влегуваат доколку се растворат во маслиново масло.
РЕЦЕПТ: Во зависност од количината која ви е потребна, пригответе смеса со која ќе можете да ја покриете зафатената област. На една лажица морска сол додајте две лажици квалитетно маслиново масло.
Промешајте добро додека солта да се раствори и изедначи со маслото. Оставете вака да отстои најмалку 48 часа со повремео протресување на тегличката. Потоа, со оваа сол можете да ги мачкате б олните зглобови и зафатените места.
Масажата започнете ја со 2-3 минути, со кружни и енергични движења. Потоа започнете постепено да го зголемувате времетраењето, додека да стигнате до 20 минутно траење на единечна масажа.
После масажата пребришете го местото со влажен и топол прешкир, па нанесете некоја лековита маст или крем. Со овој третман се стимулира обновувањето на ‘рскавицата, бидејќи овозможува зголемување на циркулацијата и поголема исхранетост на ткивото.
После само десет дена ќе забележите позитивни резултати. Можете наизменично да правите масажи со солемо масло и облоги од солена сливка, со пауза од два часа помеѓу третманите.

морска сол
морска сол и сливка
Претходна статијаСИН МИ ТЕО Е ГОЛЕМ БОРЕЦ: Мама Мартина не се откажала од него ниту кога и рекле дека има само 72 часа
Следна статијаПОСЕН КОЛАЧ: Со гриз, ореви и суво грозје – едноставен и брз, а толку сочен и неодоливо мирисен