ПРИРОДЕН ЛЕК ОД ЧУВАР КУЌА за хеликобактер – Го враќа здравјето на стомакот

Ефикасен природен лек од чувар куќа: ја униш.тува о пасната бактерија во желудникот, спречува надуеност и го зачувува здравјето на желудникот. Ако имате гастритис, б олка во стомакот или надуеност – направете го овој м оќен природен лек од чувар куќа.

Тегобите во желудникот го оневозможуваат нашето секојдневно функционирање и можат да предизвикаат разни здравствени проблеми, но во природата постои еден универзален лек кој ја обновува слузокожата на желудникот и го враќа пријатното чувство во стомакот.

Хеликобактер пилори е вид на бактерија која предизвикува хроничен гастритис и чирови во желудникот и дуоденумот. Истражувањата покажуваат дека 90 проценти од луѓето со чир на желудник имаат позитивен тест за хеликобактер пилори.

Неколку интересни совети

Овој вид бактерија најчесто се јавува како резултат на недоволна хигиена на рацете, а може да се пренесе и преку храна, пијалаци, прибор за јадење и плунка. Луѓето кои стра-даат од хеликобактер обично немаат јасни симптоми или истите им ги препишуваат на други минливи проблеми.

Симптомите вклучуваат г адење, надуеност, п овраќање, подригнување и ждригавица, чувство на „празен стомак“ помеѓу оброците, по-враќање или нагон за по-враќање, б олки во стомакот и лош здив.

Хеликобактер пилори најчесто се третира со аг-ресивна антибиотска терапија, но постои и природен начин за лекување и спречување, како и за ублажување на симптомите.

Неколку интересни податоци

Чувар куќата е издржлива билка од групата сукуленти што честопати може да се види како украс во многу домови, дворови и тераси. Многу е издржлива и не бара многу грижа, па затоа може да преживее и надвор во текот на зимата.

Освен што е декоративна, оваа билка е неверојатен природен лек за многу заболувања и се покажала како одлична во третманот на хеликобактер пилори, гастритис и чир на желудник. Ова се два рецепти за природен домашен лек:

Чај од чувар куќа против Helicobacter pylori

Наберете 10 г листови од чувар куќа (околу 3, 4 дебели листови) и ставете 250 мл вода. Загревајте до зовривање, а потоа процедете и испијте го на празен стомак. Чајот се пие 21 ден наутро на празен стомак и има многу пријатен и благ вкус.

Мед со чувар куќа

Во блендер сомелете 300 г листови од чувар куќа а и измешајте со 3 лажици мед. Ставете ја смесата во тегла и земајте по една лажица секое утро. Вкупно потребно е да изедете 900 г, односно оваа смеса да ја направите трипати за да бидат ефикасни резултатите.

Бидејќи смесата е лесно расиплива, размислете да ја правите во уште помали дози, на пример шестпати по 150 г чуваркуча помешано со една лажица мед. Не смеете да правите прекини додека го земате лекот, односно, во континуитет треба да изедете 900 г.

Теглата со лекот секогаш завиткувајте ја во алуминиумска фолија за да се заштити од светлина. Терапијата со чувар куќа можете да ја повторите, но пред употреба најдобро е да се консултирате со вашиот лекар кој ја следи вашата здравствена состојба.

Овој лек ни го раскажа читателка која после 6 месечно кон-сумирање на овој лек, кога се прегледала на лекар таа веќе немала ниту бактерија, ниту проблеми. А инаку и давале многу агре-сивна антибиотска терапија од која имала многу тегоби.

ЕВЕ УШТЕ ЕДЕН ЛЕК ЗА ЧИР НА ЖЕЛУДНИК (ако не можете да најдете чувар куќа, тегавец има на секој чекор, само потребно е да излезете во природа и да го наберете од еколошки чиста средина)

Потребни состојки: 100 листови тегавец и 1 тегла мед

Постапка: исечканите листови се мешаат со мед и се остава да отстои 15 дена пред употреба. Се чува во фрижидер и се кон-сумира по една лажица наутро на гладно.

Претходна статијаМАСТ ОД БОРОВИ ИГЛИЧКИ: Ова за колената е подобро од кој било крем и фластер
Следна статијаЧОКОЛАДНА КЕКС ТОРТА: Се прави за 15 минути, има вкус кој не се заборава