За жал, кариесот се смета за еден од најраспространетите проблеми. Овој процес на разорување на забната глеѓ е честопрати проследен со болка.

Ова е рецепт за приготвување на одлично средство кое може да помогне во спречување и стопирање на оваа болест.

Резултатите од примената на ова средство се сеопфатни. Со редовно користење, ќе ги избегнете проблемите со забите.

Потребни состојки:

¼ лажица кокосово масло

¼ лажица куркума во прав

¼ лажица морска сол

Постапка:

Измешајте ги сите состојки додека да добиете хомогена смеса. Потоа нанесете на четката за заби и темелно исчеткајте ги забите. Не брзајте со плакнење на устата.

Почекајте 2-3 минути за да може смесата да делува. Потоа исчеткајте ги забите со пастата која вообичаено ја користите.

Освен што поседува лековит ефект, оваа смеса одлично ќе делува и на општата состојба на забите, ќе ги избели и зајакне. Пробајте.