Потребни состојки:

500 г кори

250 г мелени ореви

250 г чоколадо за готвење

700 г шеќер

250 г магарин

Постапка:

Истопете го чоколадото на пареа, додадете ги мелените ореви. На секоја кора нанесете од филот и намотајте ја во ролна па редете на плех. Со оштар нож пресечете мали баклавички.

Стопете го маргаринот и прелијте го преку баклавата.

Во 600 мл вода истопете 700 г шеќер кој треба во целост да се растопи.

Печете ја баклавата на 200 степени околу 15 минути, а потоа прелијте со врелиот шербет.