Фото и рецепт: Јелена Митровиќ

За мерка се користат јогуртни чаши од 180 г или 200 мл

Потребни состојки:

2 чаши гриз
2 чаши брашно
1,5 филџан за кафе масло
1 кесичка сода бикарбона
2 чаши вода
3 лажици џем по ваш вкус
2-3 лажици кокосово брашно

Постапка:

1.Сите состојки по редоследот измешајте ги во подлабок сад.

2.Добиената смеса излејте ја во намастен и набрашнет плех со средна величина.

3.Ставете во загреана рерна да се пече на 200 степени околу половина час.

4.Со игла или чепкалка пробајте дали колачот е печен.

5.Извадете го печениот колач од рерна и оставете го да излади. Одозгора наросете го со кокосово брашно.

6.Пред сервирање исечете го на коцки.

Recepti.com