Потребни состојки:

1 кг компир

1 поголема главица кромид

2 лажички сол

100 г брашно или по потреба

100 мл масло

2 лажици маргарин

црн пипер

Постапка:

Загрејте ја рерната на 200 степени. Компирот излупете го, изрендајте го заедно со кромидот и посолете и зачинете.

Тепсијата бр.40 ставете ја во рерна да се загрее.

Исцедете го вишокот течност од компирот, па промешајте го со брашното.

Тепсијата намастете ја, излејте ја смесата внатре и прелијте со растопен маргарин и масло.

Печете 40-тина минути додека да зарумени.