Добар рецепт за едноставен и брз колач на вода. Може да се прави и секојдневно бидејќи многу е вкусен и сочен, не се забележува дека во него нема масло, млеко и јајца.

Споделете го рецептот со вашите пријатели.

Потребни состојки:

400 мл вода

250 г брашно

1 прашок за печиво

3 полни лажици џем (јас користев од јагода, но може било кој)

100 г шеќер

За прелив:

2 лажици какао во прав

50 г шеќер

100 мл вода

1 ванилин шеќер

Постапка:

Вклучете ја рерната на 200 степени.

Изматете шеќер, вода, џем.

Додадете брашно и прашок за печиво. Не треба да користите миксер.

Излејте во помала тепсија и печете околу 20-30 минути.

Сварете ги сите состојки кои се наведени за прелив и додека е врел прелијте преку врелиот колач.

Одозгора наросете со кокос или мелени ореви или нешто по ваша желба. Оставете целосно да излади, па сечете на коцки и послужете.

Деталите можете да ги погледнете во видеото: