Полнети топчиња од компир, се приготвуваат за 30 минути – превкусни се!

Одлични се за секаква пригода.

Потребни состојки:

1 кг компир
1 јајце
1 лажица сол
100 г кашкавал
100 г мисиркина шунка
2 лажици млеко
20 г маргарин/путер
зелениот дел од млад кромид – листовите/перца

За похување:

1 јајце
2 лажици млеко
лебни трошки по потреба

Постапка:

Loading...

Кашкавалот и шунката исечкајте ги на ситни коцки, а исто така и перцата од зелениот кромид.

Сварете го компирот, излупете го и додека е врел испасирајте го.

Додадете малку путер, сол, две лажици млеко и промешајте. Кога малку ќе излади додадете јајце, сечкана шунка, кашкавал и сечкани листови од кромид. Промешајте убаво за да се соедини смесата.

Од оваа смеса правете топчиња со величина на пинг-понг топчиња или со величина по ваша желба.

За похување: Изматете јајце со две лажици млеко, па топчињата натопувајте ги прво во јајцето, а потоа во презлата па пржете (а може и презла-јајце-презла).

Топчињата од компир се одличен додаток на јадењата, а исто така одлични се и како мезе.

Loading...