Еве едно интересно јадење кое својот назив го добило според изгледот, бидејќи потсетува на опинок. Ова јадење е право летно, лесно и се приготвува многу едноставно. Овој рецепт посебно ќе ги израдува љубителите на пиперките.

Потребни состојки:

3 поголеми или 6 помали пиперки

150 г мелено месо

2 јајца

60 г кашкавал

100 г сирење

1 домат

Со, црн пипер, масло за премачкување

Постапката за приготвување погледнете ја во видеото: