Кога постои проблем со бубрезите неопходно е да се одбегнуваат одредени намирници. Станува збор за храна што содржи големи количини на натриум, калиум, фосфор, аминокиселини и протеини, па затоа е неопходно да се исклучат целосно или да се намалат на минимум солта, црвеното месо и производи од суво месо, како и зачинета и масна храна од исхраната.
Исто така, треба да се избегнува храна богата со калиум, како што се домати, банани, блитва и грав. Неопходно е да се намали внесувањето храна богата со фосфати како што се: млечни производи, јајца, конзеpвирана храна итн.

Газирани сокови, засладени пијалаци и алкoxoлот треба целосно да се исфрлат, а се препорачува да се конcyмираат свежо исцедени сокови и многу вода. За среќа природната медицина има неколку рецепти кои многу помагаат во лекувањето на заболените бубрези:
РЕЦЕПТ 1 Потребни состојки: 250 г магдонос, 250 г лимонова кора, 250 г природен мед, 200 мл маслиново масло.

Подготовка: Исечкајте го коренот од магдонос на ситни парчиња и ставете го во блендер заедно со лимоновата кора, медот и маслиновото масло. Измешајте ги состојките добро додека да добиете хомогена смеса. Лекот се чува во фрижидер.
Начин на конcyмирање: Конcyмирајте по една лажичка од добиениот лек секое утро. Најдобро е да користите природен мед и органски лимон, но ако имате неоргански, истретирајте го со вода и сода бикарбона пред користење.

РЕЦЕПТ 2 Чај од магдонос. Потребни состојки: 3 лимони, 1 чаша сечкан магдонос, 5 парчиња целер, 6 чаши вода, 1 ѓумбир. Постапка: Сите состојки се ставаат во блендер, а на крајот се додава вода и се блендира уште малку. Пијте во голтки во текот на денот.
РЕЦЕПТ 3 Чај од мечкино грозје: Одлично делува на спречување на ширењето и предизвикување воспаление. Тој е диуретик, што значи дека овозможува чистење на телото и бубрезите преку урината. Чајот од мечкино грозје најчесто се користи за инфекции на уринарниот тракт, но одличен е и за други болести и проблеми.
Влијае на штeтните микроби кои предизвикуваат воспалителни процеси во мочниот меур и помага да се eлиминиpaат. Предизвикува чyвство на олеcнување и ги намалува воспаленијата и иpитациите. Се пие и во голтки, со задолжителна пауза по употреба две недели.
РЕЦЕПТ 4 Сок од коприва. Позитивно влијае на цревната перисталтика и го подобрува целокупното варење. Едно од најефикасните својства е позитивниот ефект врз инфекциите на уринарниот тракт и детокcикацијата на организмот. Поради оваа причина, може да се користи како сок за лекување на проблеми со бубрезите.
ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 400 грама млади лисја од коприва (собрани во пролет и есен), 1 литар прочистена вода, 7 лимони, 800 грама кафеав шеќер, 5 лажички мед.

ПОСТАПКА: Измијте ги лисјата од коприва, ставете ги во сад и истурете вода во која ќе ставите пет исечени лимони. Оставете покриено да отстои 24 часа. Следниот ден изблендирајте ги сите состојки и исцедете ја течноста.

Вода од коприва – НМД.мк
Потоа додајте сок од два лимона и кафеав шеќер. Ставете ја смесата на оган и варете додека да зоврие. Се вари 5 минути. За време на готвењето постојано мешајте. Пената што ќе се појави на површината треба да ја отстраните.
Кога смесата ќе се олади, додајте мед непосредно пред да ја истурите течноста во стаклени тегли. Затворете ги теглите добро и чувајте ги на ладно и темно место. Сокот од коприва направен на овој начин може да трае околу половина година, секако со добро cтерилизирани тегли и правилно складирање.
Одлични чаеви кои помагаат во лекување на воспалението на бубрезите се ѓумбир, корен од бел слез, каранфилче и смрека. Од храна, лубениците, сокот од лимон, брусницата и семките од тиква се многу лековити. Внесувајте доволно витамин Б12, Б6 и магнезиум.